Koncert inauguracyjny Verbier Festival

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 15:00
W piątkowy wieczór zaprosiliśmy na transmisję koncertu inaugurującego coroczny międzynarodowy festiwal muzyczny, który odbywa się na przełomie lipca i sierpnia w górskim kurorcie Verbier w Szwajcarii. W programie znalazły się dzieła rosyjskich kompozytorów: Czajkowskiego i Prokofiewa. 
Vieber Festival 2021
Vieber Festival 2021Foto: mat. pras.

Program:

Ludwig van Beethoven III Koncert fortepianowy c-moll op. 37; Sergiusz Prokofiew I Symfonia D-dur, op. 25 "Klasyczna"

Denis Matsuev - fortepian, Verbier Festival Orchestra, dyr. Valery Gergiev 

(Transmisja koncertu inaugurującego Verbier Festival, godz. 20.15)

***

Piotr Czajkowski po wcześniejszym I koncercie fortepianowym zapragnął napisać utwór (II Koncert fortepianowy G-dur, op 44, 1880 r.), który spodobałby się jego przyjacielowi – pianiście i kompozytorowi Nikołajowi Rubinsteinowi. Niestety adresat muzycznego dzieła nigdy go nie wykonał, na przeszkodzie stanęła śmierć Rubinsteina.

Sergiusz Prokofiew popularność zawdzięcza przede wszystkim Symfonii klasycznej, gdy ją pisał wybuchła właśnie rewolucja październikowa. Zupełnie to jednak nie przeszkadzało artyście w pracy twórczej. Symfonię V B-dur, napisał w ciągu miesiąca w 1944 roku, gdy szalała jeszcze wojenna pożoga. - To będzie hymn dla wolnego i szczęśliwego człowieka - zapowiedział tuż przed pracą nad jej powstaniem. 

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Prowadziła: Klaudia Baranowska

Data emisji: 16.07.2021

Godzina emisji: 19.00


Czytaj także

Prokofiew według Akiko Suwanai

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 06:00
Japońska wirtuozka skrzypiec dołączyła do BBC Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Juanjo Meny podczas październikowego występu w Nottingham. Zapraszamy na retransmisję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Eugeniusz Oniegin" Puszkina w wydaniu operowym

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 23:00
W sobotniej "Operze pod gwiazdami" sięgnęliśmy do repertuaru Piotra Czajkowskiego i wsłuchaliśmy się w operę "Eugeniusz Oniegin". Libretto samego kompozytora i Konstantego Szyłowskiego, na podstawie poematu Aleksandra Puszkina, wybrzmiało w Operze Wiedeńskiej.
rozwiń zwiń