X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prokofiew według Akiko Suwanai

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 06:00
Japońska wirtuozka skrzypiec dołączyła do BBC Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Juanjo Meny podczas październikowego występu w Nottingham. Zapraszamy na retransmisję.
Akiko Suwanai
Akiko SuwanaiFoto: Tushin Anton, PAP/ITAR-TASS

"Pierwszą część II Koncertu skrzypcowego komponowałem w Paryżu, drugą w Woroneżu, instrumentację robiłem w Baku, a pierwsze wykonanie miało miejsce w Madrycie" - wspominał Sergiusz Prokofiew okoliczności powstania swego dzieła. Kompozytor w owym czasie (rok 1935) intensywnie koncertował wspólnie ze skrzypkiem francuskim Robertem Soetensem, który był solistą podczas madryckiej premiery. Soetens wykonał jedną z partii w Sonacie na dwoje skrzypiec Prokofiewa, drugą grał Samuel Duszkin. Gdy Igor Strawiński skomponował koncert skrzypcowy dla Duszkina, Prokofiew dla równowagi postanowił skomponować podobny utwór dla Soetensa.

Robert Soetens poświęcił wiele lat promocji tego dzieła, prezentując je jako pierwszy skrzypek w wielu krajach. 37 lat po madryckiej premierze dał pierwsze wykonanie dzieła w RPA. Skrzypek miał wówczas lat 75 i jeszcze dwadzieścia lat kariery artystycznej przed sobą (zmarł dożywszy setki).

We wtorkowy wieczór usłyszymy ten koncert w wykonaniu Japonki Akiko Suwanai, laureatki m.in. Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w 1990 roku, grającej na skrzypcach Stradivariusa z 1714 roku. Na retransmisję zaprasza Marcin Majchrowski.

Program:

Manuel de Falla Trójgraniasty kapelusz  - suita nr 1

Sergiusz Prokofiew II Koncert skrzypcowy g-moll op. 63

Maurice Ravel Daphnis et Chloé - II suita orkiestrowa

Igor Strawiński Święto wiosny

Wyk. BBC Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Juanjo Meny, Akiko Suwanai - skrzypce

(Nottingham, 9.10.2013)

14 stycznia (wtorek), godz. 19.30 - 21.25; wprowadzenie od 19.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stulecie genialnego muzycznego skandalu

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 17:00
- "Święto wiosny" Igora Strawińskiego było dla XX wieku tym, czym IX Symfonia Beethovena dla stulecia poprzedniego - mówi w "Notatniku Dwójki" Beata Stylińska i zaprasza do rozmowy znanych teoretyków muzyki oraz choreografów.
rozwiń zwiń