REKLAMA

Jędras/Zacier: przymus grania jest we mnie wpisany

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 14:08
- Coraz więcej osób rozpoznaje we mnie tę dwoistość. Jestem trochę bohaterem romantycznym, lubię cierpieć za miliony, cierpienie wyrażam w twórczości - mówił w Dwójce Mirosław Jędras/Zacier, muzyk, a zawodowo lekarz.
Mirosław JędrasZacier
Mirosław Jędras/ZacierFoto: PR2

Posłuchaj
57:22 2020_11_14 12_00_42_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Mazurek słucha Jędrasa/Zaciera (Mazurek słucha/Dwójka)

Zobacz wideo

Mirosław Jędras jest doktorem nauk medycznych, pracuje w Katedrze i Klinice Nefrologii, Dializoterapii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (specjalność: choroby wewnętrzne, medycyna rodzinna, nefrologia). Ceniony nefrolog, gdy zdejmuje kitel przeistacza się w szalonego artystę.

Zobacz więcej:

Filip Jaślar: nic nie zapowiadało, że skończę w kabarecie

Tomasz Jastrun o buncie, młodości ducha i walce z depresją

Zacier śpiewa i gra na gitarze, instrumentach klawiszowych, skrzypcach i wielu innych. Znany jest z występów w specyficznych nakryciach głowy (garnek, piłka futbolowa lub czajnik). - To doskonale uzupełnia moją osobę i myślę, że nie przeszkadza mi być zarówno dobrym lekarzem, jak też artystą, domorosłym, ale jednocześnie ambitnym - podkreślił gość Mazurka. - W jakimś stopniu też spełnionym, choć nieznanym.

Jak zaznaczył, ma wewnętrzny przymus pisania tekstów, dorabiania do nich muzyki, a to wszystko przybiera charakter napadowy. Potem ubrany w najdziwniejsze akcesoria śpiewa, nie zawsze doskonale. - Ośmieszenie bólu, obaw, to ma przynieść ten strój sceniczny, taki absurdalny, trochę poniżający, odwracający uwagę od tego, że czasami przemycam treści istotne - zaznaczył Jędras.

Źródło: S.P. RECORDS/ZACIER - Wrócił żołnierz z wojny [OFFICIAL AUDIO]

Zacier stworzył określenie "sztuka żenująca", co przez nie rozumie? - Czasami ograniczamy siebie w tworzeniu, w wyrażaniu siebie. Chciałem, żeby ta żenada określała brak zahamowań w tym, żeby pojąć ryzyko robienia cokolwiek się chce. 

- Nie unikam żadnego tematu i bardzo lubię łączyć to, co jest banalne, śmieszne, czasami żenujące z tym, co boli, z jakąś refleksją - tłumaczył muzyk. - Często są to odkrycia, być może nie bardzo głęboko filozoficzne, ale jednocześnie takie, które mi towarzyszą. To, co znajduje się na płytach jest rodzajem pamiętnika.

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Mirosław Jędras/Zacier (lekarz, muzyk)

Data emisji: 14.11.2020

Godzina emisji: 12.00


Czytaj także

Zacier: bez większej krytyki obserwuję zjawiska

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 22:00
Mirosław Jędras, nefrolog i muzyk znany przede wszystkim jako Zacier, pojawił się w Czwórkowym "Rock Bloku" w towarzystwie syna, perkusisty Michała "Mrówki" Jędrasa. Artyści opowiadali o najnowszym krążku oraz o kolejnej edycji festiwalu Zacieralia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zacier: "Nie zabijaj motyli" to płyta, której warto słuchać w całości

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 22:01
- Sam się zastanawiałem czym są motyle na tej płycie. Każdy mysi to trochę po swojemu zinterpretować - mówi Mirosław Zacier Jędras. - Motyle to są kobiety, interakcje międzyludzkie, uczucia, pokusy...
rozwiń zwiń