Agata Tuszyńska: w radiu zrozumiałam, czym jest montowanie rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2022 13:05
- Za każdym razem, gdy wchodzę do gmachu Polskiego Radia, przypominam sobie, jak jako mała dziewczynka siadywałam pod stołem montażowym, a mój ojciec poprawiał swoje wywiady. Wtedy zrozumiałam, na czym polega montowanie rzeczywistości, na czym polega sztuka czynienia lepszych materiałów z nieco gorszych - mówiła w Dwójce dr Agata Tuszyńska, biografka, reporterka i poetka, a prywatnie córka legendarnego dziennikarza sportowego i radiowca Bogdana Tuszyńskiego.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube/Dwójka]

Agatka w radiowej krainie

Z wykształcenia Agata Tuszyńska jest historykiem teatru, wyższe studia ukończyła na Wydziale Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie, doktorat z nauk humanistycznych otrzymała w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Wychowywała się w dziennikarskiej rodzinie, jest córką Bogdana Tuszyńskiego i Haliny Przedborskiej.

- Nie mogę uwierzyć, że minęło życie, że tyle się już zdarzyło. Mojego ojca nie ma już od kilku lat, a ja za każdym razem, kiedy przechodzę przez te korytarze, pamiętam swoje buciki trzylatki i jak wszyscy, mijając nas, mówili: "dzień dobry panie redaktorze" - wyznała Agata Tuszyńska.

Biografka własnej rodziny

Historię swojej polskiej i żydowskiej rodziny, obejmującą kilka pokoleń, zawarła w biograficznej "Rodzinnej historii lęku", wydanej w 2005 roku. - To była najtrudniejsza książka, jaką napisałam. Może jeszcze obok "Oskarżonej: Wiery Gran" - przekonywała pisarka.

Bohaterowie jej książek to ludzie, którzy pojawiają się w pewnym momencie jej życia, by odpowiedzieć na ważne pytania. Tak było z Singerem, Wierą Gran, Schulzem, Garym i innymi. 

W dniu rozmowy z Agatą Tuszyńską ukazał się jej najnowszy tomik poetycki pt. "Niesny".


Posłuchaj
58:55 2022_12_10 12_00_03_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Spotkanie z Agatą Tuszyńską, biografką, reporterką i poetką (Mazurek słucha/Dwójka) 

Agata Tuszyńska w latach 1987-1992 pracowała jako adiunkt w Instytucie Badań Literackich. W latach 1996-1998 wykładała w Centrum Dziennikarstwa w Warszawie, a od 2001 wykładała sztukę reportażu i wywiadu literackiego na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadzi seminaria w Instytucie Reportażu w Warszawie i w Studium Literacko-Artystycznym UJ w Krakowie.

Karierę literacką zaczynała w periodykach kulturalnych jako autorka tekstów o teatrze, łącząc to z zainteresowaniem biografistyką i reportażem literackim. Debiutowała w roku 1990 biografią findesieclowej aktorki warszawskiej, Marii Wisnowskiej.

Równolegle z biografistyką i reportażem Agata Tuszyńska uprawia twórczość poetycką. Jest autorką zbiorów poezji. Jej wiersze publikowano w przekładach angielskim, francuskim, hebrajskim, hiszpańskim i rosyjskim.

[źródło: agatatuszynska.pl]

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Agata Tuszyńska (pisarka, poetka)

Data emisji: 10.12.2022

Godzina emisji: 12.00

pg/kor