Piotr Metz: Beatlesi wywrócili muzykę rozrywkową do góry nogami

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 14:00
- To było dotknięcie świata, który był dla nas kompletnie nieosiągalny, do tego stopnia, że poszedłem na ten film jeszcze raz i jeszcze. Wiele osób chodziło na wszystkie seanse "Help" - mówił o pierwszym spotkaniu z muzyką "The Beatles" dziennikarz muzyczny Piotr Metz.
Piotr Metz
Piotr MetzFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Posłuchaj
58:19 2020_07_18 12_00_00_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Mazurek słucha Piora Metza (Mazurek słucha/Dwójka)

 

W sobotnie południe (18.07) dwójkowe studio z torbą pełną płyt odwiedził redaktor Piotr Metz. A może Piotr "The Beatles" Metz? 

Fascynacja dziennikarza sięga roku 1965, kiedy został siłą zabrany przez wujka – wokalistę krakowskiego zespołu "Szwagry"  na film z Beatlesami. Piotrek miał osiem lat i żadnej ochoty na seans. - Chciałem oglądać mecz w telewizji, który był wówczas wydarzeniem, ale zostałem zaciągnięty - opowiadał. - Wyszedłem z kina z czerwonymi uszami, co jak zaświadcza moja mama, było wyrazem najwyższej ekscytacji. Następnego dnia rozbiłem świnkę-skarbonkę, poszedłem na Grodzką do bramy pod 5-tką - wspominał gość Mazurka. - Tam było studio nagrań dźwiękowych i kupiłem sobie pierwszą w życiu pocztówkę dźwiękową i to było "Hepl".


wnuk nazarowa joanna 1200.jpg
Joanna Wnuk-Nazarowa: dla mnie idolem był Zygmunt Konieczny

Wspomniany już zespół "Szwagry" wkrótce nagrał piosenkę "Czekam już cztery niedziele, żebyś wstała na wesele", polską wersję przeboju Beatlesów "She's a Woman", do którego słowa napisał Wiesław Dymny, związany także z Piwnicą pod Baranami. - Napisał swój własny, niemający kompletnie związku z tym, co było w oryginale, tekst . Początkowo, kiedy usłyszałem tę piosenką, nie poznałem, że to Beatlesi - przyznał dziennikarz.

Obok bigbitowych fascynacji, muzyczna droga Piotra Metza wiodła także przez poezję. - Mama mnie karmiła Ewą Demarczyk. Był tam niezwykły przekrój polskiej poezji, pewnie z tego powodu potrafię wyrecytować wszystkie teksty, które są na płycie Ewy Demarczyk - zaznaczył. - Po latach odkryłem, że "Karuzela z madonnami" to jest wciąż najlepszy rockowy wokal w historii polskiej muzyki popularnej.

W rozmowie także o wyjątkowej wizycie w filharmonii i najważniejszym etapie w polskiej muzyce rozrywkowej.

***

"Mazurek słucha". Tytuł mówi wiele, ale jednak nie wszystko. A zatem jeszcze raz: Mazurek słucha. Kogo? Gości - ludzi mądrych i barwnych. Ale nie tylko. Mazurek słucha też muzyki, którą zaproszeni goście przynieśli ze sobą do studia - dźwięków, które są dla nich ważne, które ich ukształtowały. Po emocjonujących spotkaniach z Joanną Wnuk-Nazarową, wieloletnią dyrektor NOSPR i Leszkiem Długoszem – bardem i poetą – oraz Piotrem Metzem zapraszamy na kolejne spotkania z nietuzinkowymi gośćmi.

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Piotr Metz (dziennikarz muzyczny)

Data emisji: 18.07.2020

Godzina emisji: 12.00