Leszek Długosz: zupełnie o tym zapomniałem, a tu Złoty Fryderyk

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 15:10
- W latach 70. napisałem kilka piosenek dla Zbyszka Wodeckiego. Zostały one później powtórzone na płycie "1976: A Space Odyssey" i okazały się szałem, wielopokoleniowa publiczność to pokochała. Co więcej, za jedną z nich - "Rzuć to wszystko co złe" dostaliśmy obaj Złote Fryderyki. Napisałem w życiu tyle rzeczy, a tu raptem wyróżnienie za coś, o czym kompletnie zapomniałem - mówił bard, poeta i kompozytor.

Posłuchaj
57:46 mazurek.mp3 Leszek Długosz o krakowskiej bohemie i artystycznych indywidualnościach (Mazurek słucha/Dwójka)

wnuk nazarowa joanna 1200.jpg
Joanna Wnuk-Nazarowa: dla mnie idolem był Zygmunt Konieczny

 

Leszek Długosz wspominał współpracę ze Zbigniewem Wodeckim jako udrękę. - Mówię to z rozbawieniem, ale tak to było, ponieważ normalnie jak człowiek rozpędza się w tekście to ma tam jakąś formułę, frazę. Przy Zbyszku przypominało to jakąś szaradę, którą trzeba było wypełniać, żeby to było po polsku, z sensem i dało się wygodnie śpiewać, bez żadnych zgrzytów, trzasków i innych potrzasków - tłumaczył gość Roberta Mazurka.

W czasie audycji usłyszeć można było inny utwór ze wspomnianej płyty Zbigniewa Wodeckiego i zespołu Mitch & Mitch - "Opowiadaj mi tak". - Mam przed oczami taką sytuację, jak pisaliśmy tę piosenkę. Zbyszek zagrał to na fortepianie, ogarnąłem całość i pomyślałem: "Kurczę, to się udało. To ma nastrój, jest filuterne". Trafnie to oceniłem, tam nic się nie zestarzało - opowiadał Leszek Długosz.

Leszek Długosz 1200.jpg
Leszek Długosz u Roberta Mazurka - galeria

Przez dziesięciolecia był on także związany z Piwnicą pod Baranami. Zanim tam trafił zdążył poznać Ewę Demarczyk, inny symbol tej legendarnej krakowskiej sceny. - Była wtedy solistką kabaretu Cyrulik działającego przy Akademii Medycznej w Krakowie. Była już studentką szkoły aktorskiej po rozmaitych próbach rozmaitych studiów. Nawet przez chwilę byliśmy koleżeństwem z tej uczelni, ponieważ była rok wyżej, ale wzięła dziekankę - wspominał bard, poeta i kompozytor.

W dalszej części rozmowy Leszek Długosz mówił o jeszcze kilku innych przedstawicielach krakowskiej bohemy i artystycznych indywidualnościach.

Robert Mazurek (L) i Leszek Długosz (P) w studiu Dwójki Robert Mazurek (L) i Leszek Długosz (P) w studiu Dwójki

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Leszek Długosz (bard, tekściarz, poeta, kompozytor)

Data emisji: 11.07.2020

Godzina emisji: 12.00

Czytaj także

Leszek Długosz: mało kto miał taki kontakt z żywiołem muzycznym jak Mozart

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 18:16
- Swoją radością muzykowania ogarnia nas przez pokolenia. To jeden z dobrodziejów ducha człowieka - mówił w Dwójce w dniu swojego koncertu w Polskim Radiu Leszek Długosz, legenda i współtwórca krakowskiej Piwnicy pod Baranami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Poezja i wyjątkowe czasy". Leszek Długosz poleca biografię Wierzyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 17:46
- Wreszcie Kazimierz Wierzyński wraca w całej okazałości - opowiadał w Dwójce Leszek Długosz o książce Wojciecha Wencla "Wierzyński. Sens ponad klęską. Biografia poety".
rozwiń zwiń