Świat dzieci według francuskich kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 13:30
Od XIX wieku kompozytorzy zaczęli przyglądać się i muzycznie opisywać świat dzieci. Nie były to bynajmniej utwory przeznaczone do grania przez dzieci. Wiele z nich odznacza się bowiem niebagatelnymi wymaganiami technicznymi. 
Jak brzmiał świat dzieci według francuskich kompozytorów?
Jak brzmiał świat dzieci według francuskich kompozytorów?Foto: Polona.pl

Jako jeden z pierwszych po świat dziecięcej wyobraźni w swoich kompozycjach sięgnął Georges Bizet. W 1871 skomponował "Jeux d'enfants" (Gry dziecięce) - cykl dwunastu utworów na fortepian na cztery ręce, opisujących świat najmłodszych. Znajdziemy wśród nich wybitne muzyczne obrazy, często subtelne, a przede wszystkim niezwykle barwne.

W audycji usłyszeliśmy "Huśtawkę", "Bąka", "Lalkę" czy "Konie na biegunach".

***

Całą istniejącą muzykę da się podzielić na najróżniejsze sposoby: instrumentalna/wokalna, poważna/rozrywkowa, dobra/zła. Ale może najistotniejszym podziałem jest ten na muzykę obecną, komponowaną dla nas przez współczesnych nam twórców, oraz na muzykę dawniejszą, pisaną dla ludzi, których już nie ma.

Kontekst tej pierwszej jest nam z natury rzeczy bardziej lub mniej znany, zupełnie inaczej ma się sprawa z muzyką dawniejszą.

Mamy prawo jej nie rozumieć. Kiedy ją tworzono, wszystko było inne. Sale były inne, instrumenty były inne, nawet powozy nie miały jeszcze klimatyzacji. Jeżeli spróbujemy ją odczuć, ufając wyłącznie naszej wrażliwości, wiele istotnych szczegółów może nam umknąć. A szkoda, bo mogliśmy już ponieść pewne koszty: bilet, fryzjer, abonament na Mezzo.

Dlatego zapraszamy Państwa do audycji, w której postaramy się wspólnie te szczegóły zauważyć. A potem z satysfakcją stwierdzić: Wiem, więc słyszę.

Zobacz wideo:

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

Posłuchaj
115:58 2022_02_19 10_02_12_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Świat dzieci według francuskich kompozytorów (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show"

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 19.02.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Zygmunt Krauze: przede mną tę nagrodę otrzymywały największe nazwiska

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 17:54
- To dla mnie nadzwyczajne wyróżnienie. Zwłaszcza jak się spojrzy na listę kompozytorów i innych twórców scenicznych, to nazwiska są zupełnie fantastyczne: György Ligeti, Olivier Messiaen czy reżyser Robert Wilson - mówił laureat prestiżowej francuskiej Nagrody Krytyków za najlepszą premierę sezonu 2019/20 (Meilleure Création Musicale).
rozwiń zwiń