Polskie Radio
Section05
Zygmunt Krauze

Zygmunt Krauze o fascynacji Belą Bartokiem

Zygmunt Krauze - kompozytor, pianista i pedagog urodził się w Warszawie 19 września 1938 roku - 85 lat temu. Gdy w 1956 roku na pierwszy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" przyjechała do Warszawy jako gość honorowy Nadia Boulanger, przywiozła w prezencie dla polskich kompozytorów płyty między innymi z muzyką Beli Bartoka.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor muzyka współczesna Nadia Boulanger Bela Bartok Zygmunt Krauze Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Polskie Radio UNESCO radio Ewa Szczecińska MUZYKA

Zygmunt Krauze: w nowej operze odchodzę od koszmaru "Dziadów"

- W nowej operze są cztery łączniki – interludia, które są tangami. To coś zupełnie obcego, a cała muzyka jest bardzo napięta, bardzo emocjonalna. I te tanga dają oddechy, przenosimy się w zupełnie inną sytuację dźwiękową, w inną atmosferę. Wydaje mi się, że to trafny zabieg, choć ryzykowny - mówił w Dwójce kompozytor Zygmunt Krauze o swojej nowej operze "Noc kruków", którą 2 i 3 lipca można oglądać w Teatrze Stanisławowskim.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Krauze Dwójka Beata Stylińska opera Adam Mickiewicz KULTURA

Zygmunt Krauze - 60-lecie pracy twórczej. "Wszystkie utwory są dla mnie chciane"

- W mojej muzyce jest trochę nostalgicznej nuty, czego nie pielęgnuję, ale też się tego nie wstydzę. Najważniejszy jest debiut "Trenu pamięci Krzysztofa Pendereckiego", który skomponowałem spontanicznie, natychmiast po jego śmierci - mówił Krzysztof Krauze w trakcie wyjątkowego koncertu na 60-lecie swojej pracy twórczej.
Zobacz więcej na temat:  koncert Zygmunt Krauze Beata Stylińska Róża Światczyńska

Zygmunt Krauze i Lutosławski Piano Duo - jubileuszowy koncert

- "One Piano Eight Hands" to cudowny utwór, bardzo zimowy. Cztery osoby przy pianinie szukają ciepła i dźwięków. Są tam także założenia teatralne, dlatego razem z nami zagra prof. Krauze i przedstawiciel kwartetu Szymon Krzeszowiec - Wieczorem (godz. 19.30) wysłuchamy specjalnego koncertu na 60-lecie pracy twórczej Zygmunta Krauzego, o którym w Dwójce mówiła pianistka Emilia Karolina Sitarz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek muzyka klasyczna Zygmunt Krauze MUZYKA

Laureat francuskiej Nagrody Krytyków: wyróżnienie niezwykłe

- To dla mnie nadzwyczajne wyróżnienie. Zwłaszcza jak się spojrzy na listę kompozytorów i innych twórców scenicznych, to nazwiska są zupełnie fantastyczne: György Ligeti, Olivier Messiaen czy reżyser Robert Wilson - mówił laureat prestiżowej francuskiej Nagrody Krytyków za najlepszą premierę sezonu 2019/20 (Meilleure Création Musicale).
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Krauze kompozytor Jakub Kukla Dwójka Francja