Leopold Stokowski i orkiestrowe transkrypcje Bacha

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 19:00
Waldemar Malicki poprowadził wyjątkowe spotkanie ze słuchaczami Dwójki. Tym razem odbyło się ono nie w sobotę rano, ale w Poniedziałek Wielkanocny. Słuchaliśmy muzyki Bacha rozpisanej na orkiestry symfoniczne.
Jan Sebastian Bach
Jan Sebastian BachFoto: Shutterstock/Zero05Ard

- W dzisiejszych czasach, żeby dobrze, a więc stylowo wykonać muzykę Jana Sebastiana Bacha, należy być członkiem orkiestry, która specjalizuje się w tego typu wykonawstwie. Dzisiaj wszyscy chcą możliwie jak najbardziej zbliżyć się do prawdy historycznej. Ale w zupełnie innej epoce, która trwała przez prawie cały XX wiek, najróżniejsi kompozytorzy przerabiali muzykę Bacha, zwłaszcza tę organową. Napisana na organistę solo, była wykonywana przez wielkie orkiestry symfoniczne - mówił Waldemar Malicki, zapowiadając audycję.

- Zapraszam państwa na podróż przez tę epokę, zwłaszcza w towarzystwie Leopolda Stokowskiego, który dokonał najwięcej tychże transkrypcji - powiedział prowadzący audycję.

Leopold Stokowski przyszedł na świat jako Antoni Stanisław Bolesławowicz w kwietniu 1882 roku, w Londynie. Szkolił się w tamtejszej Royal College of Music, a w roku 1905 wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Początkowo pracował w nowojorskim kościele Św. Bartłomieja jako organista i kierownik chóru. W 1908 zaczął dyrygować Cincinnati Symphony Orchestra. W 1912 został kierownikiem Philadelphia Orchestra.

W 1939 roku podpisał z wytwórnią Walta Disneya kontrakt na stworzenie muzyki do filmu "Fantazja". Trzy lata później otrzymał honorowego Oscara za wkład w realizację pełnometrażowego filmu animowanego. Od końca lat 40. był głównym dyrygentem Filharmonii Nowojorskiej. 

Zmarł na zawał serca 13 września 1977 roku.

Zobacz wideo:

(YouTube Dwójki)

Posłuchaj
117:31 2022_04_18 17_00_00_PR2_Upiór_w_eterze.mp3 Leopold Stokowski i orkiestrowe transkrypcje Bacha (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 18.04.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Muzyka europejska - w poszukiwaniu wiosny [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 12:00
- Trudno się dziwić, że prawie każdy kompozytor prędzej czy później skomponuje jakiś utwór, który będzie wyrażał tęsknotę za wiosną. Zapraszam Państwa na tęsknotę za wiosną w muzyce europejskiej - mówił autor audycji "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show". Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzinne spotkania w muzyce poważnej

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2022 12:00
- Historia muzyki zna pojedynczych geniuszy muzycznych, którzy narodzili się w zasadzie nie wiadomo skąd. Historia zna też rodziny muzyczne, na przykład rodzinę Jacksonów, która wydała chociażby Michaela Jacksona. W audycji porozmawiamy jednak o innej rodzinie, a mianowicie o rodzinie Scarlattich, która pochodziła z Palermo, a wywodzi się z niej co najmniej dwóch wybitnych kompozytorów: Alessandro i jego syn Domenico - mówił Waldemar Malicki w tym wydaniu "Upiora w eterze".
rozwiń zwiń