Muzyka europejska - w poszukiwaniu wiosny [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 12:00
- Trudno się dziwić, że prawie każdy kompozytor prędzej czy później skomponuje jakiś utwór, który będzie wyrażał tęsknotę za wiosną. Zapraszam Państwa na tęsknotę za wiosną w muzyce europejskiej - mówił autor audycji "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show". Zapraszamy do oglądania!
Jak oddać wiosenny nastrój w muzyce?
Jak oddać wiosenny nastrój w muzyce?Foto: Shutterstock/Africa Studio

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Dwójki]

To nie pierwszy raz, kiedy Waldemar Malicki poszukuje w muzyce wiosny. 16 marca w swojej audycji nawiązywał do tego czasu, omawiając sposób, w jaki Antonio Vivaldi opisał ją w swoim słynnym utworze pt. "Cztery pory roku".

Jak mówił wtedy, wiosna jest dla kompozytorów niezwykle inspirującą porą roku, a każdy, kto przegląda programy koncertowe, co jakiś czas trafia na utwory nawiązujące właśnie do tego niezwykłego czasu, gdy świat odradza się po zimie.

Choć istnieją też utwory, które w tytule mają słowo "wiosna", mimo że wcale nie były pisane z myślą o tej porze roku. - W tym wypadku z reguły to wydawcy dodawali taki tytuł, tak było np. w przypadku Sonaty wiosennej Beethovena czy Pieśni wiosennej Mendelssohna. Muzyka jest tam pogodna i łatwiej pewnie było ją zareklamować odbiorcom, kiedy miała taki atrakcyjny tytuł - wyjaśniał Waldemar Malicki. I zapewnił, że podczas audycji będzie proponował takie dzieła, których autorzy faktycznie inspirowali się wiosennym czasem.

- Nas niech zainteresują utwory, których kompozytorzy starają się owo zainteresowanie wiosną wyrazić takim sposobem, jaki w ich czasach panuje - mówił. - W jaki sposób samą muzyką można wyrazić oczekiwanie na ów piękny czas, gdy wszystko rozkwita, pęcznieje, staje się atrakcyjne, słoneczne, ciepłe i jest oczekiwane przez całą zimę? - pytał. Jak się okazuje, utworów, które próbują to zrobić, jest całkiem wiele. Za nami kolejne muzyczne spotkanie z wiosną.

***


Posłuchaj
115:37 2022_04_02 10_00_00_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Muzyczne spotkanie z wiosną (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 2.04.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

DCz #600. Franciszek Schubert w jubileuszowym wydaniu audycji

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 16:00
600. wydaniu audycji towarzyszył austriacki kompozytor i prekursor romantyzmu w muzyce Franciszek Schubert. - To, co jest piękne w muzyce Schuberta, to właśnie "te ombra, te cienie, które jednakże nieustannie przechodzą w strefę światła" - mówił gość audycji Marcin Zgliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Penderecki i jego twórczość. Od buntownika do tradycjonalisty

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 11:49
Rodzina, przyjaciele, współpracownicy i przedstawiciele władz państwowych żegnają w Krakowie Krzysztofa Pendereckiego. W bazylice św. Floriana w Krakowie trwały uroczystości pogrzebowe wybitnego kompozytora. Ceremonia odbyła się w drugą rocznicę śmierci artysty. O jego twórczości w audycji "Trójka przed południem" rozmawialiśmy z dziekanem Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina prof. Ignacym Zalewskim.
rozwiń zwiń