REKLAMA

Lato w utworach kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 11:45
- Kompozytorzy wielokrotnie starali się oddać muzycznie naturę letniej pory roku, która jest upalna i prowadzi do spowolnienia. Dlatego zapraszam w podróż przez takie właśnie utwory - spowolnione, niewymagające, miłe i przyjemne - tak Waldemar Malicki zapowiadał swoją audycję "Upiór w eterze".
Kompozytorzy wielokrotnie starali się oddać muzycznie naturę lata
Kompozytorzy wielokrotnie starali się oddać muzycznie naturę lataFoto: Shutterstock/Mooncaz

Jednym z najsłynniejszych utworów opisujących letnią porę roku jest Koncert g-moll nr 2  Lato, pochodzący ze znakomitego cyklu koncertów Cztery pory roku Antonia Vivaldiego. Cykl skomponowany został w 1723 roku i stanowi jeden z przykładów muzyki ilustracyjnej, w której dostrzegamy zobrazowane dźwiękiem zjawiska, takie jak śpiew ptaków czy tętent końskich kopyt.

W części Lato słyszymy początkowo idylliczne piękno tej pory roku, aby na koniec zobaczyć w utworze dźwięki gwałtownej burzy.

Posłuchaj
118:08 2022_08_06 10-00-32_PR2_Upior_w_eterze_Waldemar_Malicki_Show.mp3 Lato w utworach kompozytorów (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

***

Całą istniejącą muzykę da się podzielić na najróżniejsze sposoby: instrumentalna/wokalna, poważna/rozrywkowa, dobra/zła. Ale może najistotniejszym podziałem jest ten na muzykę obecną, komponowaną dla nas przez współczesnych nam twórców, oraz na muzykę dawniejszą, pisaną dla ludzi, których już nie ma?

Kontekst tej pierwszej jest nam z natury rzeczy bardziej lub mniej znany, zupełnie inaczej ma się sprawa z muzyką dawniejszą.

Mamy prawo jej nie rozumieć. Kiedy ją tworzono, wszystko było inne. Sale były inne, instrumenty były inne, nawet powozy nie miały jeszcze klimatyzacji. Jeżeli spróbujemy ją odczuć, ufając wyłącznie naszej wrażliwości, wiele istotnych szczegółów może nam umknąć. A szkoda, bo mogliśmy już ponieść pewne koszty: bilet, fryzjer, abonament na Mezzo.

Dlatego zapraszamy Państwa do audycji, w której postaramy się wspólnie te szczegóły zauważyć. A potem z satysfakcją stwierdzić: Wiem, więc słyszę.

Zobacz wideo:

[YouTube Dwójki]

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 6.08.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Jak brzmią rekompozycje? [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 13:47
A gdyby tak wziąć na warsztat kompozycje sprzed lat i skomponować je dziś – jak brzmiałyby utwory Bacha i innych dobrze znanych nam twórców? Temu tematowi przyjrzeliśmy się w sobotnie przedpołudnie podczas kolejnej lekcji muzyki, na którą zaprosił nas Waldemar Malicki.
rozwiń zwiń