REKLAMA

Jak muzycznie zobrazować roztargnienie?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 12:00
- Jak wiemy, muzyka może być absolutna, czyli wyrażać samą siebie, albo programowa, czyli starać się wyrazić inne treści, pozamuzyczne. Czasami są to opisy przyrody, zdarzeń, a czasami jakiejś konkretnej osoby. I muzyka stara się nam pokazać, czy to jest osoba gwałtowna, romantyczna, delikatna albo szybka - mówi Waldemar Malicki.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Dwójka Polskie Radio]

W kolejnej audycji "Upiór w eterze" Waldemar Malicki próbował odpowiedzieć na pytanie, jak w muzyce można zobrazować stan ducha, jakim jest roztargnienie.

***

Całą istniejącą muzykę da się podzielić na najróżniejsze sposoby: instrumentalna/wokalna, poważna/rozrywkowa, dobra/zła. Ale może najistotniejszym podziałem jest ten na muzykę obecną, komponowaną dla nas przez współczesnych nam twórców, oraz na muzykę dawniejszą, pisaną dla ludzi, których już nie ma.

Kontekst tej pierwszej jest nam z natury rzeczy bardziej lub mniej znany, zupełnie inaczej ma się sprawa z muzyką dawniejszą.

Mamy prawo jej nie rozumieć. Kiedy ją tworzono, wszystko było inne. Sale były inne, instrumenty były inne, nawet powozy nie miały jeszcze klimatyzacji. Jeżeli spróbujemy ją odczuć, ufając wyłącznie naszej wrażliwości, wiele istotnych szczegółów może nam umknąć. A szkoda, bo mogliśmy już ponieść pewne koszty: bilet, fryzjer, abonament na Mezzo.

Dlatego zapraszamy Państwa do audycji, w której postaramy się wspólnie te szczegóły zauważyć. A potem z satysfakcją stwierdzić: Wiem, więc słyszę.

Posłuchaj
117:57 2022_08_20 10_01_23_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Jak muzycznie zobrazować roztargnienie? (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 20.08.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Jak brzmią rekompozycje? [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 13:47
A gdyby tak wziąć na warsztat kompozycje sprzed lat i skomponować je dziś – jak brzmiałyby utwory Bacha i innych dobrze znanych nam twórców? Temu tematowi przyjrzeliśmy się w sobotnie przedpołudnie podczas kolejnej lekcji muzyki, na którą zaprosił nas Waldemar Malicki.
rozwiń zwiń