W rytmie francuskich walców

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 12:30
Za nami Nowy Rok, a wraz z nim repertuar przepełniony walcami Straussów. Dlatego w audycji "Upiór w eterze" dla urozmaicenia słuchaliśmy walców francuskich.
Francuskie walce nie ustępują ich wiedeńskim wzorom
Francuskie walce nie ustępują ich wiedeńskim wzoromFoto: Polona.pl

Na liście kompozytorów, którzy zostawili nam taneczny repertuar znad Sekwany, są Chopin, Ravel, Berlioz, a nawet Michel Legrand. 

Walce należą do najbardziej znanych i ulubionych dzieł Chopina. Kompozytor napisał około 25 utworów w konwencji walca, z których zachowało się osiemnaście (ponadto jeden o nie potwierdzonej autentyczności). Spośród 18 walców Chopin przeznaczył do publikacji i nadał liczbę opusową ośmiu kompozycjom.

Walce Chopina nie powielają jednak żadnych wzorów, lecz przynoszą muzykę niepowtarzalną, rozpoznawalną od pierwszych taktów, pełną elegancji, czaru i błyskotliwości, nierzadko naznaczoną głęboką ekspresją. Są wśród nich utwory krótkie, które można określić jako typowe miniatury taneczne, a także bardziej rozbudowane walce o charakterze tanecznego poematu.

Niektóre z walców Chopin traktował jako kompozytorskie "podarunki", wpisując je do sztambuchów na pamiątkę. Utwory takie należą do "prywatnego" nurtu twórczości, nieprzeznaczonego do publikacji (przykładem sentymentalny, prosty Walc f-moll [WN 55]). Kompozytor nie zamierzał również wydać drukiem szeregu młodzieńczych walców z okresu warszawskiego, wśród których znajdziemy już zarówno subtelne, liryczne miniatury (Walc h-moll [WN 19]), jak i walce wirtuozowskie (najcenniejszy jest w tej grupie niezwykle efektowny Walc e-moll).

[źródło: chopin.nifc.pl]


Posłuchaj
119:24 2022_01_29 10_00_06_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 W rytmie francuskich walców (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

Zobacz wideo:

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 29.01.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Talenty w rodzinach wielkich kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 15:53
Wybitni kompozytorzy, ludzie o wyjątkowym słuchu i talencie najczęściej pochodzili z muzycznych rodzin. Jeśli przyjrzymy się bliżej ich matkom, ojcom czy rodzeństwu odkryjemy sporo muzycznych skarbów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akord syntetyczny Skriabina

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 15:24
Nie jest skalą ani melodią, do końca nawet nie jest akordem, ale jest... prometejski.
rozwiń zwiń