REKLAMA

Giacomo Puccini w roli głównej [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2022 11:59
W audycji Waldemara Malickiego słuchaliśmy muzyki wybitnego włoskiego kompozytora Giacomo Pucciniego - w najróżniejszych wersjach, nie tylko wokalnych.

ZOBACZ WIDEO

Giacomo Puccini pochodził z rodziny o muzycznych tradycjach: jego ojciec był kompozytorem, organistą i nauczycielem. Po jego śmierci (Giacomo miał wówczas zaledwie pięć lat) o edukację muzyczną chłopca zadbał wuj, który wysłał go do miejscowej szkoły muzycznej, a następnie do konserwatorium. Puccini zadebiutował w wieku 20 lat dziełami religijnymi, jednak czuł, że jego powołaniem jest tworzenie oper.

- Kiedy usłyszałem "Aidę", poczułem, że otworzyło się dla mnie okno muzyki - miał powiedzieć Włoch po usłyszeniu po raz pierwszy opery Giuseppe Verdiego. Jednak jego pierwsza opera z 1884 roku, zatytułowana "Villiady", okazała się porażką. Dopiero prawie dziesięć lat później skomponował "Manon Lescaut", którą do dziś jest obecna w repertuarach wielu oper. To jednocześnie pierwsze dzieło, które uwidoczniło indywidualność kompozytora - śpiewną, porywającą melodykę, harmonię i interesującą instrumentację.

Giacomo Puccini uważany jest za niezrównanego malarza muzycznych portretów, zwłaszcza kobiecych, który małym ludzkim sprawom potrafił nadać rangę dramatu, nasycić je pięknem i czarem prawdziwej poezji. Mawia się zresztą, że za jego sławą stoją trzy kobiety, które uczynił bohaterkami swoich oper: "Tosca", "Madame Butterfly" i "Turandot".

Posłuchaj
121:16 2022_06_11 10_00_00_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Giacomo Puccini w roli głównej (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 11.06.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Z Waldemarem Malickim do Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2022 12:00
Wenecja będzie zamknięta? Na szczęście nie, ale ograniczony zostanie do niej napływ turystów. W sobotni poranek z Waldemarem Malickim udaliśmy się w radiową podróż do tego wyjątkowego miasta.
rozwiń zwiń