Polskie Radio
Section05
Giacomo Puccini

Druga edycja Baltic Opera Festiwal. Tomasz Konieczny zachęca: otwórzmy się na operę, to nie musi być nuda

Baltic Opera Festival powstał z inicjatywy wybitnego śpiewaka operowego, bas-barytona Tomasza Koniecznego. Nawiązuje do przedwojennej tradycji festiwali operowych, dzięki którym Sopot w pierwszej połowie XX wieku nazywany był Bayreuth Północy. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 20-25 lipca. Patronem medialnym imprezy jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Tomasz Konieczny opera Giacomo Puccini Ryszard Wagner

Tomasz Konieczny: Baltic Opera Festival jest kontynuacją przedwojennego festiwalu

- Baltic Opera Festival jest kontynuacją pewnego przedwojennego festiwalu sopockiego zwanego też "Bayreuth Północy". Podczas tego festiwalu zdarzało się, że chóry obywatelskie były przygotowywane przez cały rok, żeby potem w lecie schodzić ze wzgórz, pośród lasów, śpiewając utwory operowe - mówił w Dwójce Tomasz Konieczny, znakomity śpiewak i współorganizator festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka opera Giacomo Puccini Tomasz Konieczny Rafał Kokot Rok Giaccomo Pucciniego Sopot Gdańsk Monika Zając

Dorota Kozińska: "Turandot" to muzyczna secesja

- Czasami się podśmiewam, że "Turandot" to taka muzyczna secesja. Ornamenty w tej operze są jakoś tam azjatyckie, ale już nie do końca jest istotne, skąd one pochodzą. Japońszczyzny wprawdzie tu nie ma, ale jest mnóstwo tego, co wówczas uznawano za azjatyckie - mówiła w czasie transmisji opery Puccinego z nowojorskiej MET Dorota Kozińska, krytyczka muzyczna.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Marcin Majchrowski Dorota Kozińska opera Giacomo Puccini KULTURA MUZYKA metropolitan opera

"Tosca" Pucciniego. Ewa Vesin: za każdym razem ten spektakl jest inny

- Uraczymy widzów wspaniałą operą; tym tytułem, który sprawia nam ogromną satysfakcję. "Tosca" w reżyserii Barbary Wysockiej jest znakomita i mimo że graliśmy ją już kilkadziesiąt razy, za każdym razem przeżywamy ją na nowo - mówiła w Dwójce Ewa Vesin, którą można oglądać w inscenizacji arcydzieła Giacomo Pucciniego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki - Opera Narodowa Dwójka Paweł Siwek opera Giacomo Puccini KULTURA Tosca

Mikołaj Bońkowski: to nie jest zwykła inscenizacja, to operowe efekciarstwo

- To robi wrażenie. Abstrahując już od poziomu muzycznego, efekty wizualne w tej inscenizacji to coś niesamowitego. Video mapping, kaskaderzy, ognie, zjeżdżający na linach ludzie, walka na ścianie. Po prostu ogromne przedsięwzięcie - mówił w Dwójce Mikołaj Bońkowski, śpiewak operowy młodego pokolenia, który znalazł się w obsadzie plenerowej inscenizacji "Turandota" Giacomo Pucciniego w Operze w Steinbruch.
Zobacz więcej na temat:  opera Jakub Jamrozek Giacomo Puccini Dwójka KULTURA

Long Long i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie [ZOBACZ WIDEO]

Long Long – znakomity tenor, laureat Nagrody Polskiego Radia na 10. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki – ponownie zagościł na polskiej scenie. Tym razem usłyszeliśmy go podczas koncertu, na którym wykonał arie m.in. z "Halki" czy "Strasznego Dworu". Artyście towarzyszyła Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy. Zobacz zapis wideo tego wyjątkowego koncertu!
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Stanisław Moniuszko Giuseppe Verdi Giacomo Puccini Wolfgang Amadeusz Mozart Michał Klauza koncert