Stare inspiracje, nowa muzyka

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 07:00
W "Nocnej strefie" słuchaliśmy nieszablonowej, nowej muzyki wypływającej z archaicznych inspiracji. Przede wszystkim – retransmisja koncertu "Melodii na psałterz polski" Mikołaja Gomółki w nowej wersji, którą zaprezentował podczas Festiwalu "Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju" w 2019 roku wokalno-wiolonczelowy duet: Joanna Halszka Sokołowska i Tomasz Pokrzywiński.
Joanna Halszka Sokołowska, Tomasz Pokrzywiński, Jacek Hawryluk i Bartek Chacińśki zapraszają na Nocną Strefę
Joanna Halszka Sokołowska, Tomasz Pokrzywiński, Jacek Hawryluk i Bartek Chacińśki zapraszają na Nocną StrefęFoto: PR2

Posłuchaj
113:05 2020_09_17_23_00_00_PR2_Nocna_strefa.mp3 Stare inspiracje, nowa muzyka (Nocna strefa/Dwójka)

Sami muzycy opowiedzieli o swoim pomyśle na program koncertu, zatytułowanego "Tehilllim/Psalmy". Do tego Rhodri Davies, który odbudował walijską harfę telyn rawn i nagrał cykl utworów improwizowanych na ten zapomniany instrument czasów średniowiecza, a także irlandzka kompozytorka Jennifer Walshe ze swojej bardzo szczególnej antologii muzyki dawnej (A Late Anthology of Early Music, Vol. 1: Ancient to Renaissance), która z podręcznikowym spojrzeniem na dawną tradycję muzyczną nie ma wiele wspólnego.

W ogólnym zarysie opowiadaliśmymy o tym, jak otwarte spojrzenie na to, co stare, z odpowiednio dalekiej perspektywy może dać coś zupełnie nowego.


Zobacz zapowiedź:

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzenie: Jacek Hawryluk, Bartek Chaciński

Data emisji: 17.09.2020

Godzina emisji: 23.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najstarsze polskie psalmy w Jarosławiu

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 10:30
Głównym tematem XXI festiwalu "Pieśń Naszych Korzeni" były psalmy. W programie znalazły się więc m.in. psalmy tureckie, hebrajskie oraz opracowania w języku litewskim i ukraińskim. Oczywiście nie mogło też zabraknąć słynnego zbioru Mikołaja Gomółki, który zabrzmiał w wykonaniu Bornus Consort.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziedzictwo Mikołaja Gomółki odkrywane na nowo

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 14:15
Gościem audycji będzie Agnieszka Budzińska-Bennett, pianistka, wokalistka, która opowie o drugiej części płyty "Mikołaj Gomółka - Melodie na Psałterz Polski VOLS 3&4".
rozwiń zwiń