Muzyczna duchowość - Alice Coltrane

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 09:00
Właśnie mija 50 lat od ukazania się jednej z najważniejszych płyt w historii jazzu. Bohaterem "Nocnej Strefy" była "Journey in Satchidananda" Alice Coltrane.
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: materiały promocyjne

Posłuchaj
115:13 2021_02_25_23_01_PR2_Nocna_strefa.mp3 Słuchamy muzyki Alice Coltrane (Nocna strefa/Dwójka)

 

Zarejestrowana w listopadzie 1970 roku, ale jej genezy należy szukać w innym spotkaniu. Nie wiemy, czy Alice Coltrane uczestniczyła w festiwalu w Woodstock, nawet jeśli już, to z pewnością gdzieś w wielkim tłumie.

Uczestniczył tam jednak na pewno wielki guru hinduski Swami Satchidananda Saraswati, modny wśród hipisowskiej młodzieży i sprowadzony wówczas do Stanów Zjednoczonych. Uciszał on wielki tłum, tłumacząc mu, że to muzyka jest siłą napędową wszechświata.

Później wśród wielu jego uczniów znalazła się również Alice Coltrane, która zadedykowała mu wydany 50 lat temu album.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

Data emisji: 25.02.2021

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Adrian Sobieszczański: bulwary Wisły przyciągały warszawiaków

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 17:00
- Warszawa w XX-leciu międzywojennym realizowała hasło Stefana Starzyńskiego "Warszawa frontem do Wisły". I wszystko, co się z Wisłą wiązało: żegluga, życie sportowe, to było spełnienie wszystkich idei ówczesnego prezydenta Warszawy - opowiadał gość plenerowej audycji "Dwójka na miejscu – znaki Niepodległej", historyk i przewodnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Thelonious Monk. Prawdy i mity o geniuszu jazzu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 19:00
- Ta książka rozprawia się przede wszystkim z mitem Monka genialnego prymitywa - podkreślał Piotr Jagielski, opowiadając o książce "Thelonious Monk. Geniusz inny niż inni" Robina D. G. Kelleya.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cały ten jazz! Damasiewicz, Miszk, Strycharski

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 07:00
Mieli dla Państwa wystąpić w Studiu im. W. Lutosławskiego – wraz ze swoimi zespołami - w ramach  dorocznych, dwudniowych koncertów jazzowych w Dwójce (29 i 30.04): Emil Miszk, Piotr Damasiewicz i Dominik Strycharski. Z wiadomych powodów nie zagrają, ale przygotowali dla Państwa niespodzianki – pozdrowienia i wyjątkowe pocztówki dźwiękowe. 
rozwiń zwiń