Polskie Radio
Section05
tango

Wojciech Faruga: tango operity nie da się z niczym porównać

- Moja wiedza muzyczna nie jest może aż tak rozległa, ale rzeczywiście jak zacząłem tego pierwszy raz słuchać, byłem zachwycony. Koncepcja tango operity i jej realizacja jest dla mnie niepodobna do niczego innego - mówił w "Wybieram Dwójkę" Wojciech Faruga, reżyser spektaklu "María de Buenos Aires" na podstawie tango opery Astora Piazzolli. Premiera już wkrótce w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Astor Piazzolla Teatr Wielki - Opera Narodowa Jakub Kukla Dwójka premiera MUZYKA opera tango

Warszawski Festiwal Tanga i Muzyki Retro [POSŁUCHAJ]

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, podczas koncertu w ramach Warszawskiego Festiwalu Tanga i Muzyki Retro im. Władysława Szpilmana usłyszeliśmy m.in. wyjątkowe kompozycje Jerzego Maksymiuka. To światowa premiera cyklu tang w stylu nowego retro. Koncert odbył się pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Maksymiuk koncert tango Władysław Szpilman studio im. Witolda Lutosławskiego

I Festiwal Tanga i Muzyki Retro. Audycja i koncert ze Studia im. W. Szpilmana

W piątek (9 września) ze Studia Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana nadaliśmy specjalne wydanie audycji "Tu jest muzyka". W programie znalazły się rozmowy o słynnym  pianiście – Władysławie Szpilmanie oraz prolog I Warszawskiego Festiwalu Tanga i Muzyki Retro im. Władysława Szpilmana. Audycję poprowadzili Maria Szabłowska i Paweł Sztompke. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA tango Sebastian Wypych Władysław Szpilman Maria Szabłowska Paweł Sztompke

Tango i muzyka retro w Warszawie. Festiwal im. Władysława Szpilmana

W przyszłym tygodniu w Warszawie rozpocznie się Festiwal Tanga i Muzyki Retro im. Władysława Szpilmana. A już w najbliższy piątek (9 września) zapraszamy na specjalne spotkanie w Studiu Władysława Szpilmana i na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Koncert poprowadzi dyrektor festiwalu, muzyk, autor wielu projektów związanych z tangiem i muzyką retro Sebastian Wypych, który był gościem radiowej Jedynki.  
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA tango Paweł Sztompke Maria Szabłowska Sebastian Wypych Władysław Szpilman

Jan Jakub Bokun i muzyka Piazzolli na klarnet

- Kiedy mój partner duetowy Krzysztof Pełech usłyszał o moich planach wydania moich nagrań utworów Piazzolli, powiedział, że to nagrania historyczne. I w tej złośliwości była spora cząstka prawdy, ponieważ niektóre mają już dwadzieścia lat - mówił w Dwójce klarnecista, dyrygent, wydawca, animator życia muzycznego Jan Jakub Bokun, który niedawno wydał płytę "Astor Piazzolla: Claritango".
Zobacz więcej na temat:  klarnet płyta tango instrumentaliści Jan Jakub Bokun Dwójka KULTURA Jakub Kukla Astor Piazzolla

"Kwartesencja naszego ujęcia tanga". Sebastian Wypych o płycie "TANGOSPHERE"

- To jest sfera naszego tanga, w której się poruszamy. Chcieliśmy zaprezentować jak największe i jak najpiękniejsze szlagiery oraz hity repertuaru tangowego. Zarówno tego polskiego, jak i światowego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o albumie "TANGOSPHERE" Sebastian Wypych. Gang Tango nagrał płytę w naprawdę ekspresowym tempie.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Paweł Sztompke Muzyczna Jedynka album tango Sebastian Wypych

Czas kolędy i potańców!

Rozpoczął się karnawał! W dzisiejszym magazynie Źródła wysłuchaliśmy energetycznych kolęd Dikandy w orientalnych aranżacjach, jakie temu zespołowi od lat przychodzą przecież z ogromną łatwością! Rozmawialiśmy także o nowej kapeli Piotra Zgorzelskiego i właśnie wydanym przez nią albumie. Nie zabrakło też zagranicznego akcentu – The London Tango Orchestra również może pochwalić się nowym krążkiem!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Maria Baliszewska kolędy tango