Ramon Lopez – muzyczny nomada

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 22:00
Hiszpański perkusista jest fenomenem wszechstronności. Nagrywa płyty na solową perkusję i skrzypiące drzwi (Swinging with Doors), republikańskie pieśni z czasów wojny domowej, gra muzykę marokańską z triem Joachima Kühna, uprawia swobodną improwizację z muzykami pokroju Barry’ego Guya, Satoko Fuji czy Rafał Mazur – a do tego całkiem udanie spełnia się jako malarz.
Ramon Lopez
Ramon LopezFoto: Christophe Charpenel

Umiejętność absorpcji i nienachalnego wykorzystywania skrajnie różnych estetyk można uznać za jego znak rozpoznawczy.

- Od dawna studiuję również grę na tabli - mówi Lopez. - A to nie tylko technika, ale również nauka indyjskich cykli rytmicznych, do których mogę nawiązywać. Podobnie z flamenco – mogę wykorzystać elementy takich struktur jak choćby solea. Zestaw perkusyjny jest czymś otwartym, każdy perkusista kształtuje go tak, aby odnaleźć własny język, również sięgając do bogactwa różnych kultur.

W rozmowie z Ramonem Lopezem poruszyliśmy wątki najciekawszych przedsięwzięć z jego bogatej dyskografii, próbowaliśmy też wyjaśnić specyfikę "krakowskiego ducha", który tak urzekł często występującego w Polsce perkusistę.

Po wywiadzie, jak zwykle, najciekawsze nowości wydawnicze, między innymi: Arszyn, Krzysztof Lenczowski, Jakub Gucik, Scratching Fork, Sam Gendel, John Pope oraz Andrzej Przybielski z braćmi Oleś.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa (Rozmowy improwizowane)

Prowadzili: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Gość: Ramon Lopez (perkusista)

Data emisji: 10.03.2021

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Michael Zerang: przekonałem się, że muzyka ma potencjał transformacyjny

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 15:33
- Siedząc na widowni, mam w nosie, czy muzyka jest komponowana, czy improwizowana. Niby jestem muzykiem, takie mam wykształcenie, więc w jakimś sensie mogłyby to być dla mnie interesujące, ale najważniejsze jest to, czy muzyka mnie odmienia - mówił w Dwójce jeden z najwyżej cenionych improwizujących perkusistów świata.
rozwiń zwiń