Równość czy patriarchat?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 23:00
Czy seksizm i krzywdzące stereotypy związane z płcią istnieją w świecie jazzu i muzyki improwizowanej? Jak traktowano kobiety w jazzie w latach 60., jak sytuacja wygląda dzisiaj? Czy kobiety i mężczyźni grają inaczej? W audycji zabrzmiały głosy różne – gniewne, wnikliwe, lekceważące – wybitnych postaci współczesnej muzyki improwizowanej.
Okładka płyty grupy Feminist Improvising Group
Okładka płyty grupy Feminist Improvising GroupFoto: Mat. prasowe

Posłuchaj
115:26 2021_05_05_23_00_04_PR2_Nocna_strefa.mp3 Równość czy patriarchat? Rozmowa z Lindą Oh (Nocna strefa/Dwójka)

Wypowiedziały się m.in.: Matana Roberts, Irène Schweizer, Susana Santos Silva, Patricia Barber, Sainkho Namtchylak, Linda May Han Oh, Kaja Draksler i Kris Davis.

- Wielu dziewczyn nikt nie zachęca do kontynuacji grania - mówiła znakomita kontrabasistka Linda Oh. - Często muszą zmagać się ze stereotypami dotyczącymi płci, zanim w ogóle wezmą do ręki instrument. Z drugiej strony – kiedy dziewczyna wchodzi do klasy czy sali ćwiczeń, z góry zakłada się, że jest "delikatna". I niekoniecznie kompetentna.

Czytaj też:

- Kiedy mieszkaliśmy w Moskwie, mój mąż mówił: jeśli nie umiesz śpiewać jak Nina Hagen, siedź lepiej w kuchni i nie pchaj się na scenę. Strasznie się wściekałam! Przede wszystkim nie wiedziałam, kim jest Nina Hagen i dopiero kiedy znalazłam jakieś jej nagrania, nauczyłam się śpiewać również i w ten sposób. Ale wcześniej studiowałam Ymę Sumac i inne dziwne, wielkie głosy. Pomyślałam jednak: nie dam się, jeszcze mu pokażę! Ostatecznie dopiero po wielu latach mój – już były – mąż zaczął mnie akceptować. Wyobraź sobie! Potrzebował ponad trzydziestu lat, żeby powiedzieć: Nie podoba mi się twój sposób śpiewania, nie wierzę w ten cały free jazz, ale faktycznie robisz wrażenie na scenie Osiągnęłaś swój cel. 

Po północy, jak zwykle, pojawiły nowości wydawnicze, m.in.: Niski Szum Wydmy bagna jeziora, Duszan B Plantageneti, Tomasz Chyła Da Vinci, Nick Millevoi, Nagrobki z Mikołajem Trzaską i Silberman-Gawęda Non-Simultaneous Double Squeeze.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa (Rozmowy improwizowane)

Prowadzili: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Gość: Linda Oh (kontrabasistka)

Data emisji: 5.05.2021

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Jessica Pavone: lubię dotyk instrumentu

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 00:55
- Mam 44 lata, ale jeśli zadbam o siebie, dożyję setki, a co najmniej do osiemdziesiątki będę mogła pisać muzykę. Ta myśl o byciu twórczą jak najdłużej jest dla mnie ważna. Nie wiem dlaczego, ale zawsze mi towarzyszyła - mówiła Jessica Pavone w "Nocnej strefie". 
rozwiń zwiń