Jimi Hendrix i Miles Davis. Co łączy ich płyty?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 00:55
We wtorkowej "Nocnej strefie" Piotr Metz zaprezentował albumy zespołu The Jimi Hendrix Experience oraz Milesa Davisa.
Jimi Hendrix
Jimi HendrixFoto: Pixabay.com

Te dwie klasyczne płyty dzieli kilkanaście miesięcy, jeśli chodzi o daty wydania. O tym, jak pierwszy z albumów wpłynął na drugi, Piotr Metz opowiedział w audycji.

Wzajemne powiązania Jimiego Hendrixa i Milesa Davisa autor audycji analizował już w ubiegłym tygodniu, 14 grudnia. Na Dwójkowej antenie przedstawił wtedy hendriksowskie inspiracje Milesa Davisa i jazzowe inklinacje Jimiego Hendriksa i zaprezentował nagrania z koncertowych albumów.

Jimi Hendrix to amerykański gitarzysta wirtuoz, a także wokalista, kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny. Powszechnie uznawany jest za najwybitniejszego i najbardziej wpływowego gitarzystę wszech czasów.

Miles Davis także pochodził ze Stanów Zjednoczonych i podobnie jak Hendrix był niezwykle utalentowanym instrumentalistą, tyle że grał na trąbce. Był liderem grup jazzowych i kompozytorem, uznawany za jednego z najbardziej znaczących i innowacyjnych muzyków XX wieku.

***

"Nocna strefa" to dwugodzinne pasmo autorskie, w którym przemierzamy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

Jest to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło dotąd czasu, oraz po płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabierają Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę muzyczną.


Posłuchaj
117:46 2021_12_21 23_00_18_PR2_Nocna_strefa.mp3 Jimi Hendrix i Miles Davis. Co łączy ich płyty? (Nocna strefa/Dwójka)

 

Zobacz zapowiedź:

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Piotr Metz

Data emisji: 21.12.2021

Godzina emisji: 23.00