Polskie Radio
Section05
albumy

Stashka w muzyce elektronicznej. "Chcę doświadczyć mocnych i tanecznych brzmień"

Stashka na antenie Programu 1 zaprezentowała swój nowy singiel "Taki raj". To zupełnie nowa propozycja artystki, która muzycznie zapowiada jej przygodę z muzyką elektroniczną. - Chcę doświadczyć mocnych, tanecznych rytmów, ale to, że kocham naturalne instrumenty i brzmienie całego mojego zespołu i koncerty, to się nigdy nie zmieni - przyznaje wokalistka. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Anna Will Stashka folk muzyka elektroniczna piosenka albumy

Płyty roku 2021. Muzyczna podróż dookoła świata

W "Nocnej strefie" przedstawiliśmy subiektywne, płytowe podsumowanie roku 2021. Powróciliśmy do ulubionych albumów i reedycji wydanych w ciągu ostatnich miesięcy oraz nadrobiliśmy kilka zaległości. Jak zwykle nie zabrakło nagrań z takich części świata, jak Azja Południowo-Wschodnia, Afryka i oczywiście Japonia. Była to zatem dość egzotyczna muzyczna podróż, na którą serdecznie Państwa zaprosiliśmy. "Promises", "Alkisah", "Nafs at Peace", "Cat"? Które płyty spodobały nam się najbardziej w 2021?
Zobacz więcej na temat:  płyta album albumy albumy roku Krzysztof Dziuba Dwójka

Krzyk wściekłej młodzieży. Nirvana, "Nevermind" i cień sukcesu

Wszystko jest tutaj kultowe: słynna okładka z bobasem, piosenki, z których niemal każda stała się przebojem, wreszcie - legenda Kurta Cobaina, frontmana zespołu Nirvana. "Nevermind", drugi studyjny album grupy, ukazał się w USA 24 września 1991 roku i od razu zmienił oblicze muzyki rozrywkowej. Nie tylko w Ameryce.
Zobacz więcej na temat:  Nirvana muzyka rozrywkowa Rock Pop USA płyta Płyty album albumy kultura masowa zespół HISTORIA Ameryka Północna Stany Zjednoczone

Twórczość Norwida we współczesnej muzyce. Prof. Chlebowski: "Bema pamięci żałobny rapsod" to potężny utwór

- Niemen zanotował, że po wykonaniu tego utworu, jeszcze w postaci okrojonej (...), w sali zapadła cisza. To świadczy o tym, jak było to szokujące, jak wielkie, jak zmieniające ówczesnego słuchacza  - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Chlebowski z Ośrodka Badań nad twórczością Cypriana Kamila Norwida na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Cyprian Kamil Norwid literatura albumy pisarz pisarze i poeci

"Albumy i notatniki to obszar najmniej rozpoznany badawczo". Prof. Chlebowski o twórczości Norwida

- Świat XIX w. wyglądał inaczej, nie było takiego dostępu do informacji, stąd albumy czy notatniki były porządkiem dziennym wielu artystów, także Norwida - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Chlebowski z Ośrodka Badań nad twórczością Cypriana Kamila Norwida na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Cyprian Kamil Norwid literatura albumy pisarz pisarze i poeci

"Nim potłuczemy szkło". Kasia Popowska zapowiada singiel promujący nową płytę

-"Nim potłuczemy szkło to piosenka zapowiadająca nowy album i myślę, że muzycznie to jest zupełnie inna propozycja niż to co kiedyś się działo u mnie. (...) Cały album będzie dość surowy w brzmieniu i bardzo naturalny, na czym nam wszystkim bardzo zależało i ten utwór to odzwierciedla - mówi w "Muzycznej Jedynce" wokalistka Kasia Popowska. 
Zobacz więcej na temat:  Kasia Popowska piosenka albumy

Koncert "Życie jest piosenką" - przeboje w wykonaniu Jacka Cygana

- Zaczęło się od propozycji Andrzeja Seweryna, żebym zrobił u niego w Teatrze Polskim spektakl złożony z moich piosenek. Szczęśliwie udało mi się go nakłonić, żeby zaśpiewał i śpiewamy m.in. dwa duety. W połowie lutego mamy cztery spektakle i z tego wykiełkowały koncerty - mówił na antenie Programu I Polskiego Radia Jacek Cygan. 
Zobacz więcej na temat:  Jacek Cygan Zbigniew Wodecki albumy piosenka koncert