Polskie Radio
Section05
albumy

Grzegorz Tarwid: "Flowers" nagrywaliśmy na magnetofonie szpulowym

- Ja byłem liderem, jeśli chodzi o warstwę kompozycyjną, a Albert Karch pomógł przy realizacji tego nagrania. To on zainspirował mnie do decyzji, żeby nagrywać to u Piotra Zabrodzkiego na Pasterskiej. To studio jest o tyle ciekawe, że Piotrek, pianista, jest też od wielu lat kolekcjonerem starego sprzętu nagraniowego i nagrywaliśmy tę płytę na magnetofonie szpulowym. Dlatego ona brzmi tak niesamowicie - mówił w Dwójce pianista Grzegorz Tarwid o swojej nowej płycie pt. "Flowers".
Zobacz więcej na temat:  Jazz album albumy płyta Dwójka Roch Siciński Grzegorz Tarwid

Krzyk wściekłej młodzieży. Nirvana, "Nevermind" i cień sukcesu

Wszystko jest tutaj kultowe: słynna okładka z bobasem, piosenki, z których niemal każda stała się przebojem, wreszcie - legenda Kurta Cobaina, frontmana zespołu Nirvana. "Nevermind", drugi studyjny album grupy, ukazał się w USA 24 września 1991 roku i od razu zmienił oblicze muzyki rozrywkowej. Nie tylko w Ameryce.
Zobacz więcej na temat:  Nirvana muzyka rozrywkowa Rock Pop USA płyta Płyty album albumy kultura masowa zespół HISTORIA Ameryka Północna Stany Zjednoczone

"Dojrzałem jako tekściarz". Bartas Szymoniak zaprezentował nowy album

- Jestem dumny, bo to jest płyta numer cztery. Ukazuje się dwa lata po "Wojowniku z miłości". Zakładałem, że kolejna płyta ukaże się trzy lata później, ale bardzo dużo działo się przez te dwa lata. Tak naprawdę ta płyta napisała się tą dwuletnią rzeczywistością - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Bartas Szymoniak. Muzyk opowiedział o wydanym niedawno nowym albumie "Granice".
Zobacz więcej na temat:  Anna Will muzyka rozrywkowa albumy

Starachowski i Kaptór. "Będzie lepiej albo gorzej, ale zawsze będzie w stylu Funkasanki"

Zespół Funkasanki od lat wykonuje muzykę elektroniczną, zaś Anna Kaptór i Przemysław Starachowski mają na swoim koncie już dwie płyty. Niedawno wywalczyli prestiżową nagrodę na Festiwalu Fama w Świnoujściu. - Ciągle zderzamy się pomiędzy dwoma światami, live i studio, a tak naprawdę idziemy swoją drogą i zobaczymy, co z tego wyniknie - mówią goście Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska zespół album albumy Świnoujście Muzyczna Jedynka Funkasanki Anna Kaptór Przemysław Starachowski

Stashka w muzyce elektronicznej. "Chcę doświadczyć mocnych i tanecznych brzmień"

Stashka na antenie Programu 1 zaprezentowała swój nowy singiel "Taki raj". To zupełnie nowa propozycja artystki, która muzycznie zapowiada jej przygodę z muzyką elektroniczną. - Chcę doświadczyć mocnych, tanecznych rytmów, ale to, że kocham naturalne instrumenty i brzmienie całego mojego zespołu i koncerty, to się nigdy nie zmieni - przyznaje wokalistka. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Anna Will Stashka folk muzyka elektroniczna piosenka albumy

Płyty roku 2021. Muzyczna podróż dookoła świata

W "Nocnej strefie" przedstawiliśmy subiektywne, płytowe podsumowanie roku 2021. Powróciliśmy do ulubionych albumów i reedycji wydanych w ciągu ostatnich miesięcy oraz nadrobiliśmy kilka zaległości. Jak zwykle nie zabrakło nagrań z takich części świata, jak Azja Południowo-Wschodnia, Afryka i oczywiście Japonia. Była to zatem dość egzotyczna muzyczna podróż, na którą serdecznie Państwa zaprosiliśmy. "Promises", "Alkisah", "Nafs at Peace", "Cat"? Które płyty spodobały nam się najbardziej w 2021?
Zobacz więcej na temat:  płyta album albumy albumy roku Krzysztof Dziuba Dwójka

Twórczość Norwida we współczesnej muzyce. Prof. Chlebowski: "Bema pamięci żałobny rapsod" to potężny utwór

- Niemen zanotował, że po wykonaniu tego utworu, jeszcze w postaci okrojonej (...), w sali zapadła cisza. To świadczy o tym, jak było to szokujące, jak wielkie, jak zmieniające ówczesnego słuchacza  - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Chlebowski z Ośrodka Badań nad twórczością Cypriana Kamila Norwida na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Cyprian Kamil Norwid literatura albumy pisarz pisarze i poeci

"Albumy i notatniki to obszar najmniej rozpoznany badawczo". Prof. Chlebowski o twórczości Norwida

- Świat XIX w. wyglądał inaczej, nie było takiego dostępu do informacji, stąd albumy czy notatniki były porządkiem dziennym wielu artystów, także Norwida - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Chlebowski z Ośrodka Badań nad twórczością Cypriana Kamila Norwida na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Cyprian Kamil Norwid literatura albumy pisarz pisarze i poeci