REKLAMA

Lê Quan Ninh. Improwizacja to nie tylko dialog

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 13:17
W środowym wydaniu audycji naszym gościem był Lê Quan Ninh, francusko-wietnamski perkusjonista i improwizator.
L Quan Ninh
Lê Quan NinhFoto: Alex Overtone/materiały prasowe

"Bliskie są mi słowa malarza Pierre’a Soulagesa, który zwykł mawiać, że maluje po to, żeby spróbować dowiedzieć się, dlaczego maluje" - mówi znakomity francusko-wietnamski perkusjonista i improwizator Lê Quan Ninh.

Zapraszamy do wysłuchania nie tylko filozoficznych opowieści o tworzeniu własnego ezoterycznego państwa, o tym, dlaczego wspólna improwizacja to coś więcej niż dialog, oraz o wyścigach motorowerów.

Lê Quan Ninh to urodzony w 1961 roku w Paryżu francuski perkusjonista aktywny w muzyce współczesnej i swobodnej improwizacji. W wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, ale jako nastolatek zwrócił się ku perkusji. W wieku 16 lat wstąpił do Konserwatorium Narodowego w Wersalu. W tym czasie odkrył free jazz. 

W latach 80. współpracował z Peterem Kowaldem w zespole Global Village, projekcie skupiającym improwizatorów z różnych tradycji kulturowych, a byli wśród nich: Sainkho Namtchylak, Zeena Parkins, Leo Smith, India Cooke, Xu Feng Xia, Lawrence "Butch" Morris. Do początku lat 90. występował także jako niezależny artysta w różnych zespołach muzyki współczesnej, takich jak: Musique Vivante, Alternance, Entre-Temps. 

Po rozmowie z Lê Quan Ninhem był również czas na nowe płyty z muzyką improwizowaną z Polski i zagranicy. 


Posłuchaj
116:06 2022_01_26 23_00_01_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Rozmowa z Lê Quan Ninhem, francusko-wietnamskim perkusjonistą i improwizatorem (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 26.01.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Keir Neuringer. Ojciec chrzestny sceny muzyki improwizowanej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 01:00
Migawki z krakowskich piwnic i Ameryki ery protestów – Keir Neuringer, współtwórca zespołu Irreversible Entanglements, był gościem "Rozmów improwizowanych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jen Shyu. Rytuał dla utraconych

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 08:46
To zupełnie dosłownie będzie opowieść o śmierci i życiu, przez łzy i śmiech. W trakcie pracy nad projektem "Zero Grasses" w 2019 roku umiera ukochany ojciec Jen Shyu. I tak już osobiste przedsięwzięcie – Jen cytuje swoje pamiętniki z dzieciństwa i lat młodzieńczych, wspomina rasistowskie zadry i naiwne marzenia dojrzewającej Amerykanki – nabiera jeszcze bardziej intymnego charakteru. Staje się konfrontacją z bólem, dokumentem czasu żałoby i pożegnaniem.
rozwiń zwiń