"Wrzeszcz!". Mikołaj Trzaska: straciłem kilka sztywnych poglądów na swój temat

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 19:37
- Dopiero teraz, trochę po czasie, zorientowałem się, że nie jest ze mną tak źle, jak myślałem. Dobrze zobaczyć siebie zamkniętego w okładce. Rzadko kiedy ma się okazję przeczytania o sobie jako o kimś, kto jest kimś poza sobą. Poczułem rodzaj wyzwolenia i zrobiło mi się lekko - mówił w Programie 2 Polskiego Radia bohater i narrator autobiograficznej książki "Wrzeszcz!".
Okładka książki Wrzeszcz
Okładka książki "Wrzeszcz"Foto: materiały prom.

Posłuchaj
27:29 Dwójka O wszystkim z kulturą 27.11.2020 trzaska.mp3 Mikołaj Trzaska, Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk o pracy nad wywiadem rzeką pt. "Wrzeszcz!" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

trzaska 1200.jpg
50. urodziny Mikołaja Trzaski [WIDEO]

Autobiografia Mikołaja Trzaski to bezkompromisowe i szczere podsumowanie pierwszej pięćdziesiątki i ponad trzydziestu lat aktywności muzycznej. Muzyk opowiada o dramatycznych losach swojej rodziny z okresu wojny, o Żydach i folksdojczach, wreszcie o wieloletnim przepracowywaniu traum.

"Wrzeszcz!" przenosi czytelnika w czasy młodości Mikołaja Trzaski na wielobarwnych peryferiach tak zwanej PRL-owskiej szarzyzny, wspomina o ekscesach Totartu i sceny yassowej. Bohater i narrator książki odkrywa karty, zabierając nas w pełną zaskoczeń podróż po swoim życiu i - oczywiście - świecie muzyki improwizowanej. Błyskotliwie i bez ogródek zgłębia przed nami tajniki procesu twórczego, opowiada o nietuzinkowych ludziach, jakich spotkał na swojej drodze - od Tymona Tymańskiego po Petera Brötzmanna - o podróżach i mozolnym procesie budowania twórczej pewności siebie.

Czytaj także:

Jest to kreślony wprawną ręką, czasem mroczny, a czasem tchnący nadzieją autoportret człowieka, który nie chce siebie upiększać. A wszystko zaczęło się w 2016 roku, gdy redaktorzy Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk nagrywali dla radiowej Dwójki wywiad z Mikołajem Trzaską z okazji jego 50. urodzin. - Spotkaliśmy się w Gdańsku i Mikołaj opowiadał o swoim życiu. Kiedy już nacisnąłem "stop" w rejestratorze, powiedziałem "Ale byłaby z tego książka". A Mikołaj na to: "Chcecie?" - wspominał Janusz Jabłoński.

O tym jak powstawał ten fascynujący wywiad rzeka wszyscy trzej jego twórcy opowiedzieli w dalszej części audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Mikołaj Trzaska (improwizator, kompozytor), Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk (dziennikarze, autorzy książki "Wrzeszcz")

Data emisji: 27.11.2020

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Łoskot - reaktywacja. "Chciałem nazwać zespół Śmierć"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 12:57
- Zanim zespół zaczął nazywać się Łoskot pamiętam, że kupiłem sobie t-shirt, na którym była trupia czaszka. Trochę byłem wtedy zły, bo to był ten czas, kiedy rozstałem się z grupą Miłość, i chciałem, żeby zespół nazywał się Śmierć - mówił w Dwójce Mikołaj Trzaska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka z Mózgu. Ćwierćwiecze bydgoskiego klubu

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 10:00
W audycji rozmawialismy o działalności legendarnego ośrodka muzyczno artystycznego. W audycji udział wzięli muzycy związani z Mózgiem: Mikołaj Trzaska, Tymon Tymański i Tomasz Pawlicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj Trzaska: ta książka mówi dużo o nas jako o narodzie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 09:13
- To nie jest tak, że Monika Sznajderman opowiada tylko o losach swojej rodziny. Ona pokazuje część naszej historii i tożsamości - podkreślał Mikołaj Trzaska, polecając w Dwójce "Fałszerzy pieprzu. Historię rodzinną".
rozwiń zwiń