REKLAMA

Pożegnanie Zbigniewa Namysłowskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 09:00
7 lutego zmarł Zbigniew Namysłowski - jeden z ojców nowoczesnego polskiego jazzu i jeden z najważniejszych jego światowych propagatorów. W środowej "Nocnej strefie" słuchaliśmy klasyków i rarytasów z przebogatej dyskografii mistrza, zarówno tych firmowanych jego nazwiskiem, jak i tych, przy których współpracował z takimi tuzami, jak Komeda czy Niemen.
Zbigniew Namysłowski nagrał ponad 30 autorskich płyt
Zbigniew Namysłowski nagrał ponad 30 autorskich płytFoto: Eugeniusz Helbert/Forum

Zbigniew Namysłowski (1939-2022) to jeden z najbardziej znanych polskich muzyków jazzowych, wybitny saksofonista, kompozytor i lider zespołów. Współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem, Michałem Urbaniakiem, Krzysztofem Herdzinem i Leszkiem Możdżerem.

Zadebiutował w 1955 roku, grając na fortepianie z grupą Five Brothers, natomiast rok później - jako puzonista. W 1957 zaś wystąpił w roli wiolonczelisty z zespołem Modern Combo Krzysztofa Sadowskiego, na Festiwalu Jazzowym w Sopocie. Największą sławę zdobył jednak jako saksofonista.

Nagrał ponad 30 autorskich płyt. Takie albumy, jak "Winobranie", "Kuyaviak Goes Funky" czy "Air Conditon" zdobyły ogromną popularność oraz zostały uznane przez magazyn "Jazz Forum" za płyty wszech czasów w polskim jazzie. Jego album "Lola" z 1964 roku to pierwszy krążek nagrany przez polskiego jazzmana, który ukazał się poza granicami Polski - powstał w Londynie w wytwórni Decca, tam, gdzie nagrywali The Rolling Stones.

Do najbardziej znanych kompozycji artysty należą: "Der Schmalz Tango", "Jasmin Lady", "Double Trouble Blues", "Western Ballad", "Quiet Afternoon", "Sprzedaj mnie wiatrowi". Jest on też autorem wielu utworów inspirowanych folklorem. "Piątawka", "Siódmawka", "Zabłąkana owiecka", "1.2.3.4...", "W to Mi Graj", "Bop-Berek" - to niektóre z nich. Chętnie łączył jazz z muzyką klasyczną. Jest twórcą takich projektów, jak m.in. "Mozart in Jazz" oraz "Mozart Goes Jazz".

Zbigniew Namysłowski zmarł w wieku 82 lat.


Posłuchaj
115:57 2022_02_16 22_59_57_PR2_Nocna_strefa.mp3 Pożegnanie Zbigniewa Namysłowskiego (Nocna strefa/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Rafał Księżyk

Data emisji: 16.02.2022

Godzina emisji: 23.00


Czytaj także

WP #266. Zbigniew Namysłowski Quintet i Neil Young

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 15:00
W audycji albumy z pierwszej połowy lat 70. Wśród nich "Kujaviak Goes Funky" Zbigniew Namysłowski Quintet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Namysłowski - pożegnanie

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 18:24
Audycja z cyklu "Kalambury z partytury" była osobistym pożegnaniem ze Zbigniewem Namysłowskim, w którego zespole Krzysztof Herdzin spędził prawie 6 lat. Legendarny jazzman zmarł 7 lutego w wieku 82 lat.
rozwiń zwiń