Joachim-Ernst Berendt. Wielki przyjaciel polskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 21:54
We wtorkowej audycji z cyklu "Nocna strefa" Piotr Metz przypomniał postać Joachima-Ernsta Berendta - słynnego niemieckiego dziennikarza muzycznego, autora książek i producenta specjalizującego się w muzyce jazzowej.
Joachim-Ernst Berendt napisał 17 książek, w większości na temat jazzu
Joachim-Ernst Berendt napisał 17 książek, w większości na temat jazzuFoto: SZ Photo / SZ-Photo / Forum

Ojciec bohatera audycji, Ernst, był protestanckim pastorem, który nie godził się na rządy hitlerowców w Niemczech, wobec czego został osadzony w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie zmarł. Sam Joachim-Ernst (1922-2000) został wcielony do Wermachtu.

Specjalista z dziedziny jazzu. Przez prawie 40 lat prowadził w zachodnioniemieckim radiu audycje jazzowe. Napisał 17 książek, w większości na temat jazzu.

W Polsce ukazała się między innymi jego publikacja pt. "Wszystko o jazzie". To pozycja popularyzatorska, przeznaczona nie dla fachowców, lecz dla szerokiego grona melomanów, także tych, którzy z jazzem i w ogóle z muzyką stykają się tylko od święta. Odznacza się wartką narracją, łatwym, potocznym językiem, nie stroni od anegdoty, opowiada o czołowych postaciach jazzu w sposób żywy i bezpośredni. Wiele spostrzeżeń i wniosków uderza swoją trafnością, świadcząc o dużej intuicji autora i rzetelnej znajomości przedmiotu - pisał o książce Andrzej Trzaskowski, wybitny muzyk i teoretyk jazzu.

- Joachim-Ernst Berendt to jedna z najbardziej znanych osobistości polskiego jazzu. Wielki przyjaciel polskiej muzyki jazzowej. Z jego książek od 1961 roku uczyliśmy się wszyscy jazzu - zapraszał na audycję Piotr Metz.


Posłuchaj
97:44 2022_03_01 23_18_01_PR2_Nocna_strefa.mp3 Joachim-Ernst Berendt, przyjaciel polskiego jazzu (Dwójka/Nocna strefa)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Piotr Metz

Data emisji: 2.03.2022

Godzina emisji: 23.00

Zobacz więcej na temat: Jazz Piotr Metz Dwójka

Czytaj także

RGG przedpremierowo z nowej płyty "Mysterious Monuments on the Moon"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 00:55
W "Nocnej strefie" słuchaliśmy muzyki z nowej, niewydanej jeszcze płyty przygotowanej na 20-lecie jazzowego tria.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jazzmani jako goście na płytach rockmanów

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 13:33
Jakim cudem Sonny Rollins dał się namówić na zagranie na płycie The Rolling Stones "Tattoo You"? W audycji odpowiedź na to i inne jazzowo-rockowe pytania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jazz.PL. Jacek Rodziewicz: nie uczestniczę w żadnym wyścigu

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 18:35
- Jestem w bardzo komfortowej sytuacji. Muzyka to moja ogromna pasja. Pracuję, gram, ćwiczę, komponuję i tak dalej, ale nie uczestniczę w żadnym wyścigu z nikim. Jestem właściwie kompletnie niezależną osobą, dzięki temu, że skończyłem studia konserwatorskie. I to jest wspaniałe - mówił w Dwójce Jacek Rodziewicz, który wystąpi wraz z zespołem w najbliższym koncercie z cyklu "Jazz.PL" (12.11).
rozwiń zwiń