"Reliefy" Andrzeja Krzanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 06:42
Dzwony, przestrzeń, elektronika i oczywiście akordeon. W "Nocnej strefie" słuchaliśmy fragmentów wydanego niedawno znakomitego albumu z cyklem "Reliefów" Andrzeja Krzanowskiego. Gościem była Magdalena Stochniol, badaczka jego muzyki z Akademii Muzycznej w Katowicach.
Najważniejsze miejsce w cyklu Reliefy zajmuje akordeon
Najważniejsze miejsce w cyklu "Reliefy" zajmuje akordeonFoto: Shutterstock/Elena Vasilchenko

Ponadto zapowiadaliśmy 14. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody, który startuje w najbliższą środę w Lublinie. Była muzyka Pauline Oliveros i Rafała Ryterskiego, wybraliśmy się też muzycznie do Łotwy, by posłuchać muzyki łotewskich kompozytorek.

***

Andrzej Krzanowski był bezsprzecznie jednym z najciekawszych polskich kompozytorów-wizjonerów XX wieku. Choć z pewnością miałby do powiedzenia znacznie więcej, niż dane mu było czasu, jego twórczość nie uległa zapomnieniu, jest wykonywana i nagrywana.

Kompozytorzy stalowowolscy, zwani też Pokoleniem ’51, to w polskiej muzyce współczesnej zjawisko osobne i zasługujące na pamięć. Aleksandra Lasonia, Andrzeja Krzanowskiego i Eugeniusza Knapika łączy to, że zaistnieli na odbywającym się w Stalowej Woli w latach 70. festiwalu Młodzi Muzycy Młodemu Miastu, ale i ambiwalentny stosunek do awangardy – korzystali z jej zdobyczy, jednak bez doktrynalnej sztywności, pozwalając swojej muzyce przemówić choćby nutą romantyzmu. Krzanowski, uczeń Henryka Mikołaja Góreckiego, wyróżniał się w tym gronie fascynacją akordeonem. Przeniósł ten instrument z obszaru muzyki rozrywkowej i ludowej, uważanej za niedoskonałą, w świat kultury wysokiej, by uczynić głównym bohaterem swoich kompozycji. Z inspiracji i ambicji wykraczających poza filharmonię wzięły się też jego Reliefy, a więc napisany w latach 80. cykl utworów-rzeźb, wycinanych najczęściej z jednego kawałka brzmienia, czasem ze stopu dźwięków generowanych przez dwa instrumenty.

(opis pochodzi od wydawcy)


Posłuchaj
116:54 2022_05_09 23_00_18_PR2_Nocna_strefa.mp3 "Reliefy" Andrzeja Krzanowskiego (Nocna strfa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 10.05.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

WP #277. Barbra Streisand i musical "Hair"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 07:30
W tym wydaniu "Wieczoru płytowego" Tomasz Szachowski i Piotr Metz przedstawili dwa albumy. Wśród nich znalazła się płyta jednej z najwybitniejszych wokalistek w historii muzyki popularnej oraz ścieżka dźwiękowa jednego z najbardziej znanych musicali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie Klausa Schulzego

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 12:54
W "Muzyce w kadrze" wspomnienie Klausa Schulzego, który zmarł 26 kwietnia 2022 roku. Podczas audycji przypomnieliśmy jego utwory z filmów "Le Moulin de Daudet" i "Angst", sięgnęliśmy także po niedawny efekt współpracy Schulzego z Hansem Zimmerem przy muzyce do "Diuny" ("Grains of Sand" z przedfilmowego szkicownika Zimmera, opracowujące stary temat Schulzego "Frank Herbert").
rozwiń zwiń