REKLAMA

Owadzia muzyka w "Nocnej strefie"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 08:00
Noc po upalnym dniu z muzyką, której trzeba słuchać przy otwartym oknie. Na audycję wypełnioną takimi dźwiękami w środowy wieczór zaprosił Rafał Księżyk.
Świerszcz będzie jednym z bohaterów audycji poświęconej owadziej muzyce
Świerszcz będzie jednym z bohaterów audycji poświęconej owadziej muzyceFoto: danmat/pixabay

Muzyka owadów - od nagrań terenowych najgłośniejszych gatunków z Afryki i z Azji, po inspiracje, które dostarczyła klasykom elektroniki i nie tylko.

W programie wystąpili m.in. Autechre, The Necks, Graeme Ravell i David Tudor.

***

Nagranie terenowe (ang. field recording) to termin używany do formuły zbierania i nagrywania dźwięków poza studiem nagraniowym. Dotyczy on nagrań odgłosów natury (śpiew ptaków, deszcz, odgłosy morza), ale też zbioru dźwięków wytwarzanych przez cywilizację człowieka (ruch uliczny, bazary, restauracje, fabryki) czy odgłosów z życia społeczności (praca, uroczystości rodzinne, narodziny).

Ludwig Koch w latach 40. XX w. wykorzystywał fonograf do nagrywania odgłosów ptaków. Wydawał tzw. książki dźwiękowe, w których ilustracje ptaków wzbogacone były ścieżką dźwiękową na płytach gramofonowych.

Alan Lomax w latach 1930-60 przeprowadzał nagrania dźwiękowe w terenie - na ulicach, przy nadbrzeżach portów - rejestrując odgłosy pracy pucybuta, pracowników portowych.

Posłuchaj
171:53 Dwojka_Nocna_strefa 2022_06_29-22-02-21.mp3 Owadzia muzyka w "Nocnej strefie" (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Zapraszamy do słuchania 3-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu wiosną, oraz płyty i zjawiska zapomniane.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Rafał Księżyk

Data emisji: 29.06.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Jimmy Giuffre i mistrzowie klarnetu

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 20:44
60 lat temu Jimmy Giuffre rozpoczął sesje nagraniowe, które miały złożyć się na "Free Fall" - najbardziej awangardowy w dziejach jazzu album stworzony przez klarnecistę. Z tej okazji słuchaliśmy muzyki Giuffrego i innych mistrzów klarnetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Immanuel w "Nocnej strefie"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 12:21
Niedawno ukazał się nowy album zespołu Immanuel "Night & the Light". I to był punkt wyjścia do przypomnienia historii tej niezwykłej formacji.
rozwiń zwiń