Drugie spotkanie z Marianne Faithfull

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 00:55
Podczas tego wydania audycji ponownie sięgnęliśmy po "Songs of Innocence and Experience" - nowy album, podsumowujący długą i bogatą w rozmaite wydarzenia karierę brytyjskiej wokalistki. 
Marianne Faithfull
Marianne FaithfullFoto: Featureflash Photo Agency/Shutterstock.com

Tym razem w "Nocnej strefie" słuchaliśmy tylko tych utworów, które znalazły się na kompaktowej wersji wydawnictwa.

Link do pierwszej części audycji znajduje się TUTAJ.

Marianne Faithfull - córka austriackiej arystokratki i brytyjskiego szpiega - zadebiutowała w 1964 roku piosenką "As Tears Go By", napisaną przez Micka Jaggera i Keitha Richardsa. Pierwszy z panów był przez pewien czas towarzyszem życia Marianne Faithfull. W 1965 artystka nagrała płytę "Come My Way", z którą dotarła do dwunastego miejsca na brytyjskiej liście przebojów. Kolejny krążek, "Marianne Faithfull", zapewnił jej podobną pozycję w Stanach.

Po części przez toksyczny związek z liderem The Rolling Stones, a po części za sprawą zamieszania wokół własnej osoby Marianne popadła w problemy narkotykowe. Przez pewien czas mieszkała w squatach. Po latach otwarcie mówi, że muzykę tworzyła w tym czasie wyłącznie po to, by zdobyć pieniądze na utrzymanie i narkotyki.

Powrót do wielkiej formy przyszedł w 1979 roku za sprawą rockowego albumu "Broken English". W zawartych na krążku tekstach Faithfull rozlicza się z trudnymi latami. Cztery kolejne płyty, wydane w latach 1981-1987, przypadły na okres ponownych problemów z uzależnieniami. W 1987 Marianne poddała się kuracji, po której wydała krążek "Strange Weather" - dzięki temu albumowi odzyskała dawną pozycję.


Posłuchaj
115:37 2022_09_27 22_58_17_Dwojka_Nocna_strefa.mp3 Drugie spotkanie z Marianne Faithfull (Nocna strefa/Dwójka)

 

Lata dziewięćdziesiąte, a także początek kolejnego stulecia, przyniosły następne płyty wokalistki, przeważnie doceniane przez krytyków i słuchaczy. Dzisiejszy dorobek artystki przekracza dwadzieścia albumów.

Zobacz zapowiedź audycji:

[Facebook Dwójki]

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Piotr Metz

Data emisji: 27.09.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

WP #289. Rock alternatywny spod znaku Dinosaur Jr. i Frank Black and the Catholics

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 07:30
W audycji słuchaliśmy płyt dwóch amerykańskich zespołów: "Where You Been" Dinosaur Jr. oraz debiutu Frank Black and the Catholics pod tym samym tytułem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klangor z płytą "Arytmia". "Rock na wesoło, ale i bardzo poważnie"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 12:42
 - Wybraliśmy tytuł "Arytmia", bo staraliśmy się, by ta muzyka nie była prosta, zwłaszcza w warstwie rytmicznej. Słowo to ma jednak jeszcze kilka innych znaczeń - mówił w Czwórce Rafał Nowakowski, gitarzysta grupy Klangor. 
rozwiń zwiń