Polskie Radio
Section05
Indonezja

"Sytuacja staje się poważna". Ograniczenia ciągle obecne w globalnej gospodarce

Ograniczenia gospodarcze związane z pandemią utrudniają funkcjonowanie biznesu w różnych częściach świata. Sytuacja w Wielkiej Brytanii, Indonezji i Australii wskazuje, że odporność ekonomiczną na ewentualną czwartą falę ciężko nabyć. Jakie działania podejmują kraje na świecie na obecnym etapie pandemii?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Wielka Brytania Indonezja Australia COVID-19 produkcja

1816. Rok, w którym nie było lata

Lato za pasem. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Europę czekają upały. Nie wszystkim się to podoba. 205 lat temu powód do narzekania był zupełnie inny. 1816 przeszedł do historii jako "rok bez lata". Anomalia wpłynęła nie tylko na światową gospodarkę, lecz także na historię literatury i sztuki.
Zobacz więcej na temat:  erupcja wulkanu klimat pogoda Indonezja Europa Napoleon Bonaparte katastrofa ekologiczna katastrofa klęska żywiołowa lato literatura książki historia Europy HISTORIA malarstwo rower Ziemia słońce Lord Byron

Lokananta. Z wizytą w najstarszej indonezyjskiej wytwórni płytowej

W tym roku mija 65 lat od powstania pierwszej wytwórni płytowej w Indonezji. Lokananta Recording odegrała niezwykle ważną rolę w budowaniu jedności narodowej zróżnicowanego kulturowo i etnicznie kraju. Stała się jednym z symboli niepodległej Indonezji, wyzwolonej spod jarzma holenderskich kolonizatorów po II wojnie światowej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Krzysztof Dziuba Azja Indonezja