Polskie Radio
Section05
Indonezja

Szczyt G20 w Indonezji. Dyplomaci nie chcieli zdjęcia z Ławrowem

Na indonezyjskiej wyspie Bali rozpoczęły się rozmowy szefów dyplomacji państw G20. Tematami są m.in. wzrosty cen żywności i energii, które wiążą się z agresją Rosji na Ukrainę. Agencja Kyodo poinformowała powołując się na anonimowe źródła, że z powodu niechęci do Kremla zrezygnowano ze wspólnego zdjęcia uczestników spotkania.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Indonezja Azja G20 serwis wschodni Siergiej Ławrow ŚWIAT dyplomacja wojna 2022

"Kiedy zatrzymacie wojnę?". Szczyt G20 na Bali zdominowany przez inwazję na Ukrainę

Indonezja wezwała w piątek grupę G20 do pomocy w zakończeniu wojny na Ukrainie. Na szczycie G20 najbardziej zagorzali krytycy rosyjskiej inwazji na Ukrainę siedzieli w tym samym pomieszczeniu, co główny dyplomata Moskwy. Przygotowania do spotkania na indonezyjskiej wyspie Bali zostały zdominowane przez wojnę i jej wpływ na globalną gospodarkę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes ŚWIAT G20 Indonezja

1816. Rok, w którym nie było lata

Lato za pasem. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Europę czekają upały. Nie wszystkim się to podoba. 206 lat temu powód do narzekania był zupełnie inny. 1816 przeszedł do historii jako "rok bez lata". Anomalia wpłynęła nie tylko na światową gospodarkę, lecz także na historię literatury i sztuki.
Zobacz więcej na temat:  erupcja wulkanu klimat pogoda Indonezja Europa Napoleon Bonaparte katastrofa ekologiczna katastrofa klęska żywiołowa lato literatura książki historia Europy HISTORIA malarstwo rower Ziemia słońce Lord Byron

Wirtualne podróże, czyli palcem po ekranie

Dziś dzięki internetowi niewiele potrzeba, by – nie wychodząc z domu – przejść się ulicami Paryża, z bliska zobaczyć Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, a nawet udać się w kosmos. Mija 15 lat, od kiedy widoki pierwszych miejsc stały się dostępne w popularnej przeglądarce. Przez ten czas sfotografowano i umieszczono w niej chyba całą planetę i nie tylko. Gdzie i dlaczego najchętniej podróżujemy wirtualnie? Kiedyś palcem po mapie, dzisiaj kursorem po ekranie. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan Trójka mapy mapa podróże turystyka internet online kamera zdjęcia zdjęcia satelitarne google Poznań Indonezja wirtualizacja

W świat śladami polskich artystów

– Spotkamy się z dźwiękami, które prowadzić nas będą od Nowej Zelandii przez Indonezję do Australii, a to wszystko śladami polskich muzyków. Nie zabraknie też jazzowej klasyki i polskich brzmień. Wierzę, że będzie to inspirująca podróż – tymi słowami Julia Sawicka rozpoczęła 62. wydanie audycji "NocHarmonia".
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Julia Sawicka Jazz Andrzej Smolik Marek Pędziwiatr Nowa Zelandia Australia Indonezja

"Wszystkiego najlepszego" w melodiach z dalekich krain!

Skoro spotykamy się w roku 2022 po raz pierwszy, to nie wypada nie życzyć sobie z tej okazji wszystkiego najlepszego!" - mówi Krzysztof Dziuba, zapraszając nas na muzyczną podróż po Europie, Kaukazie i Azji! Noworoczne i bożonarodzeniowe (wszak obchodzimy dziś Boże Narodzenie obrządku wschodniego!) życzenia sączyły się dźwiękami z Tajlandii, Ukrainy, Gruzji, Indonezji i Filipin.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Krzysztof Dziuba Boże Narodzenie prawosławie Ukraina Gruzja Tajlandia Indonezja Filipiny

Antony Blinken w Indonezji. "Wydarzenia w regionie określą trajektorię całego świata"

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken od poniedziałku przebywa z wizytą w Indonezji. Sekretarz stanu USA w krytyczny sposób odniósł się do Chin za ich "agresywne działania" w regionie Indo-Pacyfiku i podkreślił determinację Waszyngtonu w zapewnianiu wolności żeglugi na Morzu Południowochińskim.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Indonezja Chiny GOSPODARKA polityka zagraniczna USA USA Stany Zjednoczone