Polskie Radio
Section05
Indonezja

Holenderska Kompania Wschodnioindyjska - handel i armia

Powstała w 1602 roku w Amsterdamie gwarantując Holandii wpływy kolonialne w Azji. Podczas prawie 200 lat istnienia była najbogatszą kompanią skutecznie rywalizującą z imperium brytyjskim. Srebro, przyprawy (cynamon, goździki, gałka muszkatołowa), kawa i ceramika to skarby, których strzegły fortece i uzbrojona flota.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Holandia Amsterdam Azja Indonezja

Erupcja Krakatau. Ocean przez rok wyrzucał ciała ofiar

Indonezyjski wulkan budził się powoli. Przez kilka lat w regionie trzęsła się ziemia. W maju 1883 roku otworzył się pierwszy krater. W ciągu kilku miesięcy Krakatau wysłał do atmosfery wiele ton trujących gazów. To był jednak dopiero wstęp do tego, co stało się 140 lat temu, rankiem 27 sierpnia 1883 roku.
Zobacz więcej na temat:  trzęsienia ziemi Krakatoa Indonezja erupcja wulkanu katastrofa katastrofa ekologiczna klęska żywiołowa natura HISTORIA tsunami wakacje 2021

Twórcy filmu "Moody": główny bohater nas zamagnetyzował

- Proces poszukiwania tematu na film był bardziej podświadomy. Jesteśmy podróżnikami, wyspa, a w zasadzie nasz tytułowy bohater jakby sam nas zawołał i zamagnetyzował. Pojawił się na naszej drodze, gdy podróżowaliśmy i robiliśmy research - mówiła w "Poranku Dwójki" Karolina Karwan, która wspólnie z Tomaszem Ratterem jest autorką filmu dokumentalnego "Moody".
Zobacz więcej na temat:  taniec Paweł Siwek FILM Indonezja dokument Dwójka kino Oscary

Muzeum Azji i Pacyfiku świętuje swoje pięćdziesięciolecie

W 1973 roku powstało Muzeum Archipelagu Nusantary, prezentujące indonezyjską kolekcję Andrzeja Wawrzyniaka - dyplomaty i podróżnika, który przekazał swoje prywatne zbiory państwu. Trzy lata później ekspozycja poszerzyła się o obiekty z innych regionów Azji i została przemianowana na Muzeum Azji i Pacyfiku. Kim był założyciel tej placówki?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Azja Wschodnia Azja Centralna Indonezja Muzeum Azji i Pacyfiku Andrzej Wawrzyniak Karolina Krzywicka

Rosjanie uciekają przed mobilizacją na Bali. Mieszkańcy rajskiej wyspy mają dość ich ekscesów

Jak informuje dziennik "Wall Street Journal", na indonezyjskiej wyspie Bali, która słynie z rajskich plaż, powstała obecnie "mała Moskwa". Niezadowoleni mieszkańcy prowadzą kampanię w mediach społecznościowych, domagając się od władz, by zajęły się Rosjanami łamiącymi przepisy.
Zobacz więcej na temat:  Indonezja Bali Rosja wojna na Ukrainie Ukraina wojna 2023 ŚWIAT Azja imigracja

Mieszkańców wyspy Bali problem z Rosjanami. "Turyści" ze Wschodu szukają schronienia w tropikach

Mieszkańcy indonezyjskiej wyspy Bali obawiają się utraty miejsc pracy w związku z masowym napływem obywateli Rosji, w ubiegłym roku na Bali przybyło około 60 tys. Rosjan, natomiast od września, gdy Kreml ogłosił mobilizację na wojnę z Ukrainą, przyjeżdża ich każdego miesiąca 20 tys. - powiadomiła w środę telewizja Al-Dżazira.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja wojna na Ukrainie Ukraina Moskwa Europa Indonezja Bali imigracja

Festiwal Indonezji w Muzeum Azji i Pacyfiku

W piątkowych Źródłach opowiemy o atrakcjach Festiwalu Indonezji w Muzeum Azji i Pacyfiku. To ostatni festiwal promujący nową wystawę stałą „Podróże na wschód”. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto wziąć w nim udział! W programie Festiwalu Indonezji znalazły się interesujące wykłady, oprowadzania po wystawie stałej, warsztaty plastyczne oraz warsztaty taneczne i muzyczne!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Krzysztof Dziuba Indonezja Azja