Dominik Strycharski i Aukso w "Nocnej strefie"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 01:00
W "Nocnej strefie" zaprezentowaliśmy nagranie premierowego wykonania "The Frame" - utworu na flety, elektronikę i orkiestrę, który na zamówienie festiwalu Auksodrone skomponował Dominik Strycharski.
Dominik Strycharski
Dominik StrycharskiFoto: Wojciech Kusiński/PR2

Sam grał na fletach blokowych i obsługiwał całą skomplikowaną tkankę elektroniczną utworu. A o swojej kompozycji pisał, że odnosi się wprost do muzycznych ram i kontekstów, które wpływają na nasz bardzo różny odbiór muzyki. Miała być - jak pisał dalej - częścią dialogu, który od dawna prowadzę z różnymi muzycznymi światami, próbując je łączyć we własną, odrębną historię, a równocześnie kontestując to, co wydaje mi się mało prawdziwe lub po prostu słabe.

Do tego wyjścia z ram doszło na scenie tyskiej Mediateki 8 października 2023 r., oczywiście z udziałem Aukso - Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, pod dyrekcją Marka Mosia.


Posłuchaj
118:01 2024_02_29 23_01_53_PR2_Nocna_Strefa.mp3 "The Frame" - Dominik Strycharski i Aukso (Nocna strefa/Dwójka) 

Przy okazji tej retransmisji rozmawialiśmy z Dominikiem Strycharskim - kompozytorem, improwizatorem, wokalistą i flecistą, znanym m.in. z formacji Pulsarus, czy Myriad Duo, ale też z muzyki filmu Symfonia fabryki Ursus Jaśminy Wójcik oraz licznych działań solowych. A publiczności Dwójki znanym też dobrze z prezentowanego po raz pierwszy we wrześniu ubiegłego roku programu Korzyński Ultimate będącego hołdem dla twórcy muzyki do Akademii Pana Kleksa i postaci Franka Kimono.

Sama Akademia (...) wróciła zresztą w programie audycji, i to w mało znanej dotąd postaci...

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

Data emisji: 29.02.2024

Godz. emisji: 23.00

mo/mgc/pg

Czytaj także

Marek Pospieszalski Oktet i bohaterki awangardy

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 01:00
Dwa tygodnie temu prezentowaliśmy pierwszy z koncertów oktetu Marka Pospieszalskiego z orkiestrą Aukso. Pora na drugi. To materiał z kolejnego albumu polskiego saksofonisty, zatytułowanego za Czesławem Miłoszem: "No Other End of the World Will There Be (Based on the works of Polish Female Composers of the 20th Century)".
rozwiń zwiń