Polskie Radio
Section05
Aukso

Maciej Obara i jazz nowej ery na Auksodrone. Transmisja

W audycji "Filharmonia Dwójki" wysłuchaliśmy koncertu polskiego saksofonisty, kompozytora i improwizatora, człowieka w kultowym labelu ECM, który wystąpił podczas festiwalu poświęconego muzyce jazzowej w Tychach. Scenicznym partnerem Obary na tym koncercie był wybitny pianista Dominik Wania (ostatnio współpracujący m.in. ze Zbigniewem Preisnerem), a orkiestrowe aranżacje przygotował Nikola Kołodziejczyk - pianista, kompozytor i aranżer.
Zobacz więcej na temat:  Aukso

Marek Moś: "Auksodrone" to trzy niezwykłe, kompaktowe dni

- Festiwal "Auksodrone" to maraton, który może sprawiać wrażenie, że jest dla wszystkich męczący. Jednak muzyka, która pojawia się na koncertach jest tak różna, że dzięki niej dostajemy zastrzyk energii. Mam też własny sposób na regenerację sił. To opieka nad pięcioma kotami. No i uprawiam sport, czyli dyryguję - mówił w Dwójce wybitny skrzypek i dyrygent.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Aukso Marek Moś Jacek Hawryluk KULTURA MUZYKA

"Dwójka na miejscu". Tychy, Mediateka i Festiwal Auksodrone

- Kiedy tworzyła się orkiestra Aukso, szukaliśmy swojego miejsca i znaleźliśmy punkt zaczepienia w Tychach. Nikt z członków orkiestry nie był mieszkańcem tego miasta. Dziś jest zupełnie inaczej. Tychy, to nietypowe miasto jak na Śląsk. Inne, nowe, w którym szczególnie młodym ludziom mieszka się bardzo dobrze – mówił Marek Moś, skrzypek, założyciel i dyrektor orkiestry Aukso, honorowy obywatel miasta Tychy.
Zobacz więcej na temat:  Tychy Aukso KULTURA MUZYKA Jakub Kukla