Polskie Radio
Section05
Marek Pospieszalski

Marek Pospieszalski, oktet i orkiestra

W lipcu 2021 r. Marek Pospieszalski w składzie swojego nowego ośmioosobowego zespołu nagrał w krakowskim klubie Alchemia wariacje na temat utworów klasyków polskiej muzyki współczesnej. Materiał wydała na płycie portugalska wytwórnia Clean Feed i rok później projekt znakomitego saksofonisty był już na ustach wszystkich.
Zobacz więcej na temat:  Marek Pospieszalski Jacek Hawryluk Bartek Chaciński Jazz muzyka współczesna saksofon Auksodrone Dwójka koncert

Marek Pospieszalski Oktet - w chwale polskich kompozytorów XX wieku [ZOBACZ WIDEO]

W piątek 16 czerwca, w ramach cyklu "Jazz.PL" oktet Marka Pospieszalskiego wykonał dla słuchaczy Dwójki repertuar z jednej z najważniejszych płyt ubiegłego roku oraz przedpremierowo utwory z albumu, który ukaże się pod koniec tego miesiąca. Nadchodząca płyta zatytułowana "No Other End of the World Will There Be" będzie kontynuacją dwupłytowego albumu "Polish Composers of the 20th Century". Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo koncertu.
Zobacz więcej na temat:  Marek Pospieszalski Tomasz Dąbrowski Szymon Mika Tadeusz Baird Jan Krenz Roman Palester Witold Szalonek Andrzej Panufnik Bogusław Schaeffer Agata Zubel Grażyna Bacewicz Elżbieta Sikora Roch Siciński Jazz Dwójka pr poleca

"Jazz.PL". Marek Pospieszalski: chciałem pójść pod prąd [ZOBACZ WIDEO]

- Pomysł był taki, żeby muzyka klasyków, kojarzona z filharmonią, trafiła do miejsca niekonwencjonalnego, jakim jest klub muzyczny Alchemia w Krakowie. Chodziło o to, żeby samo nagranie nie było zbyt sterylne, dlatego wszyscy nagrywaliśmy w jednym pomieszczeniu. Jest wiele nieoczywistych, brudnych dźwięków w tej muzyce i to też nadaje jej specjalnego charakteru - mówił w Dwójce multiinstrumentalista i kompozytor Marek Pospieszalski, którego zespół wystąpi w najbliższy piątek w cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Marek Pospieszalski Jazz koncert studio im. Witolda Lutosławskiego Roch Siciński MUZYKA Dwójka

Marek Pospieszalski i album "Polish Composers of the 20th Century"

Marek Pospieszalski z zespołem gra polskich kompozytorów XX wieku. Robi to w sposób wyjątkowy i dlatego pytań wokół tego przedsięwzięcia jest wiele: dlaczego saksofonista wybrał takich twórców jak Panufnik czy Szalonek, a nie Penderecki czy Kilar? Dlaczego nie korzystał w zasadzie z oryginalnych partytur? Co kryło się w zamyśle, aby nagrań dokonać w klubie - krakowskiej Alchemii?
Zobacz więcej na temat:  Marek Pospieszalski Jazz Dwójka Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk

EABS w cyklu Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO]

- Powracamy do pokazywania aktualnej sceny jazzowej w naszym kraju. Sceny bogatej i różnorodnej. Za jej dynamikę odpowiada przede wszystkim młoda generacja artystów otwartych na inne gatunki muzyczne, wprowadzających świeżość do polskiego jazzu. Czołowi przedstawiciele młodego pokolenia to formacja EABS, która przed państwem się zaprezentuje - tak Roch Siciński zapowiadał zespół, który w Międzynarodowym Dniu Muzyki (1.10) pojawił się na scenie w cyklu Jazz.PL. Zapraszamy do obejrzenia wideo z koncertu!
Zobacz więcej na temat:  Jazz Dwójka Marek Pospieszalski