Spotkanie z Eiko Ishibashi

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 09:30
Eiko Ishibashi jest autorką ścieżki dźwiękowej do nagrodzonego Oscarem "Drive My Car". Kilka lat temu wraz ze swoim partnerem Jimem O'Rourke’iem przeniosła się na japońską prowincję i zamieszkała w rejonie łańcucha górskiego Yatsugatake.
Japońska kompozytorka EIko Ishibashi
Japońska kompozytorka EIko IshibashiFoto: Seiji Shibuya/Timeless Film Festival/mat. pras.

W zaciszu domowego studia z dala od miejskiego zgiełku i szalonego życia Tokio japońska kompozytorka tworzy własne dźwiękowe światy, o których opowiedziała nam w poniedziałkowej "Nocnej strefie".

Po sukcesie filmu "Drive My Car" kompozytorka kontynuuje współpracę z japońskim reżyserem Ryûsuke Hamaguchim. Jej ostatnim owocem są dwa dzieła. Pierwszym z nich jest "Gift" - film niemy z muzyką wykonywaną przez Ishibashi na żywo podczas projekcji. Drugim - oparty na tej samej historii film pełnometrażowy "Zła nie ma".

Eiko Ishibashi i prowadzący audycję Krzysztof Dziuba Eiko Ishibashi i prowadzący audycję Krzysztof Dziuba

Oba mogliśmy obejrzeć w trakcie Timeless Film Festival w Warszawie, na którym gościła japońska artystka. Jej muzyka filmowa nie była jedynym wątkiem naszej rozmowy.

Rozmawialiśmy m.in. o ciszy, pejzażu dźwiękowym, nagraniach terenowych, doświadczeniach związanych z jazzem, muzyką improwizowaną i elektroniczną, a także o współpracy z Jimem O'Rourke’iem i o tym jak obojgu upływa czas w japońskich górach.

Rozmowie towarzyszyły nagrania Eiko Ishibashi - jej wczesne i najnowsze dokonania, eksperymentalne piosenki, ścieżki dźwiękowe i najróżniejsze elektroniczne cuda.


Posłuchaj
118:54 2024_04_15 23_01_02_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Spotkanie z Eiko Ishibashi (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 15.04.2024

Godzina emisji: 23.00

mgc