Rzeźbienie w dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 08:00
Peter Jacquemyn trenował judo i grał na basie w zespołach punkowych, ale po koncercie Petera Kowalda, Joëlle Léandre i tancerzy z grupy Piny Bausch przerzucił się na kontrabas i free jazz.
Peter  Jacquemyn i Sofia Kakouri
Peter Jacquemyn i Sofia KakouriFoto: Yana Lintu

Posłuchaj
117:23 2021_11_17 23_00_56_PR2_Nocna_strefa.mp3 Peter Jacquemyn o swojej twórczości i muzycznych inspiracjach (Nocna strefa/Dwójka)

Przez pierwsze kilkanaście lat kariery programowo odmawiał nagrywania płyt, ale gwałtowną, ekspresyjną grą zyskał pozycję jednego z najwybitniejszych kontynuatorów linii Petera Kowalda; jest też artystą piły łańcuchowej - za jej pomocą rzeźbi w drewnie.

"Przed pracą robię dużo szkiców, ale nie używam ich podczas rzeźbienia - opowiada Jacquemyn. - Biorę do ręki piłkę i zaczynam. Odetnę jakiś kawałek drewna? Trudno, nie ma już odwrotu. Muszę sobie poradzić z tym, co zostało. Można to widzieć jako dialog między mną a drewnem - a to dokładnie to samo, co ma miejsce podczas improwizacji. Nie da się przewinąć tej muzyki wstecz i zagrać jej jeszcze raz. Raz zagranej na koncercie nie da się już poprawić".

O fizyczności wykonawcy i starzeniu się, relacjach rzeźby i muzyki oraz odbiorze free jazzu w Mongolii i rolniczych niemieckich wioskach belgijski muzyk Peter Jacquemyn mówił w ramach w "Rozmów Improwizowanych".

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Tomasz Gregorczyk

Gość: Peter Jacquemyn (muzyk jazzowy)

Data emisji: 17.11.2021

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Wielokolorowy koktajl jazzowo-improwizowany

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 09:00
Wielkiej jazzowej klasyki posłuchamy… innym razem! W tej audycji spróbowaliśmy kilku łyków tego wspaniałego, wielokolorowego koktajlu, jakim jest współczesna muzyka jazzowa i improwizowana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

William Parker - legenda, która nie spoczywa na laurach

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 01:00
Bohaterem audycji był William Parker - kontrabasista, multiinstrumentalista, ikona muzyki improwizowanej.
rozwiń zwiń