Krzysztof Gradziuk z RGG o "Endorfinie"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 07:00
W audycji z cyklu "Nocna strefa" rozmawialiśmy z Krzysztofem Gradziukiem o płycie zespołu RGG "Endorfina". 
Trio RGG: Łukasz Ojdana, Krzysztof Gradziuk, Maciej Garbowski
Trio RGG: Łukasz Ojdana, Krzysztof Gradziuk, Maciej GarbowskiFoto: Gosia Frączek (materiały promocyjne)

RGG to trio perfekcjonistów, którzy pojedynczy dźwięk, sposób jego wydobycia i jego kontekst brzmieniowy traktują jako wartość samą w sobie. Muzyka RGG wymyka się klasyfikacjom, bo członkowie zespołu unikają głównego nurtu, łatwych rozwiązań i oczywistego repertuaru. Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski i Krzysztof Gradziuk z niespotykaną konsekwencją i uporem tworzą własną wizję przestrzeni muzycznej, która w oczywisty sposób przekracza granice jazzu - czytamy na stronie rggtrio.com.


[źródło: Facebook/RGG]

Posłuchaj
115:30 2022_12_27 23_00_04_Dwojka_Nocna_strefa.mp3 Krzysztof Gradziuk z RGG o "Endorfinie" (Nocna strefa/Dwójka) 

Krzysztof Gradziuk
Esteta perkusyjnego brzmienia, kolorysta i kreator melodii, artysta bezkompromisowy i poszukujący nowych ścieżek rozwoju w zgodzie z własnym poczuciem artystycznego smaku. Abstrakcyjność perkusyjnej treści w zestawieniu z elastycznością i wirtuozeria potęguje wrażenie niekonwencjonalnej sztuki gry określając artystę mianem jednego z bardziej oryginalnych perkusista współczesnej, europejskiej sceny muzycznej.

Maciej Garbowski
Reprezentant polskiej myśli kompozytorskiej w której wyraźne wpływy technik kompozytorskich charakterystycznych dla języka Lutosławskiego czy Pendereckiego syntezują z muzyczną erudycją i kontrabasową wirtuozerią. Garbowski zasłuchany w muzyce XX wiecznych twórców eksploruje zagadnienie melodyki i harmoniki wplatając w nią słowiański liryzm i autorski charakter przepełniony wrażliwością i subtelnością.

Łukasz Ojdana
Przedstawiciel najmłodszej generacji muzyków europejskich. Artysta postrzegający kulturę brzmienia i osobowość twórcy jako nadrzędne elementy budulcowe wyrazistego muzycznego charakteru, w którym inspiracja wyraźnie dystansuje pojęcie naśladownictwa stylu mistrzów. Inspiracje młodego pianisty rozpościerają się w szerokim zagadnieniu sztuki dotykając obszarów literatury, filozofii, teatru i duchowości.

[źródło: rggtrio.com]

[źródło: Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Piotr Metz

Data emisji: 27.12.2022

Godzina emisji: 23.00

djr