Daft Punk w XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 00:55
W tej czwartkowej "Nocnej strefie" słuchaliśmy obszernych fragmentów "Mythologies", najnowszej płyty Thomasa Bangaltera (współzałożyciela elektronicznego duetu Daft Punk), która powstała jako efekt współpracy z choreografem Angelinem Preljocajem nad spektaklem baletowym dla Grand-Théâtre de Bordeaux.
Okładka płyty Mythologies Thomasa Bangaltera
Okładka płyty "Mythologies" Thomasa BangalteraFoto: materiały promocyjne

Płyta zawiera utwory utrzymane w duchu XIX-wiecznej muzyki symfonicznej, grane tu przez Orchestre National Bordeaux Aquitaine pod dyr. Romaina Dumasa. I jest spełnieniem ambicji Bangaltera, syna tancerki baletowej, by nagrywać muzykę, która nie potrzebuje protez związanych z nowymi technologiami.

- Największym wyzwaniem - mówi autor - było to, żeby po różnych doświadczeniach współpracy z różnymi aranżerami partii orkiestrowych stworzyć to w całości samemu.

Słuchaliśmy też innych premier, m.in. nowych wydawnictw Roba Mazurka i Angel Bat Dawid, która z kolei stworzyła większą formę jazzowego requiem - a może po trosze także requiem dla jazzu? Całość ułożyła się więc w magazynową odsłonę naszego czwartkowego cyklu.

***

Zapraszamy do słuchania 2-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata. 

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu, oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabiorą Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę:

Krzysztof Dziuba i Rafał Księżyk (na zmianę, co drugi poniedziałek), Piotr Metz (wtorki), Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński (środy), Bartek ChacińskiJacek Hawryluk (czwartki).

Posłuchaj
114:16 2023_04_13 23_02_21_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Daft Punk w XIX wieku (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk

Data emisji: 13.04.2023

Godzina emisji: 23.00

mo

Czytaj także

Kolaże i pejzaże w "Nocnej strefie"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 00:55
W tym wydaniu czwartkowej "Nocnej strefy" Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk wrócili do serii płytowej "Made to Measure", jednej z tych, które się nie kończą. I z których istnienia stale się cieszą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W transie po Ameryce

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 08:00
On nazywa się Matthew J. Rolin, a ona - Jen Powers. Prywatnie są małżeństwem i byli bohaterami tego wydania "Nocnej strefy".
rozwiń zwiń