REKLAMA

Wejście smoka, czyli 80. urodziny Bruce'a Lee

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 10:25
27 listopada 1940 przyszedł na świat Bruce Lee – amerykański aktor, reżyser, mistrz oraz instruktor sztuk walk i filozof pochodzenia chińskiego. Z okazji okrągłej rocznicy urodzin opowiadaliśmy w audycji o fenomenie Lee w kulturze.
Woskowa figura Brucea Lee w galerii Madame Tussauds
Woskowa figura Bruce'a Lee w galerii Madame TussaudsFoto: Shutterstock.com/Anton_Ivanov

Posłuchaj
24:12 2020_11_29 09_29_43_PR2_Magazyn_Filmowy.mp3 80. urodziny Bruce'a Lee (Magazyn filmowy/Dwójka) 
James Bond 1200.jpg
"My name is Bond, James Bond"

Podobno na premierowym pokazie "Wejścia smoka" w Polsce zjawił się taki tłum chętnych, że w warszawskim kinie Iluzjon popękały szyby. Nawet jeśli to miejska legenda, nie ulega wątpliwości, że Bruce Lee był jedną z największych ikon popkultury. Przyjaciel Romana Polańskiego, inspiracja dla Quentina Tarantino. Przez lata obsadzano go w rolach poniżej godności i talentu. Od początku swojej hollywoodzkiej kariery dbał o to, by azjatyccy aktorzy mogli prezentować swój talent przed kamerą. Umarł sześć dni przed rewolucją, do której doprowadził. 

Biografia Bruce’a Lee to przecież nie tylko wspomnienia z planu "Zielonego szerszenia" i "Wściekłych pięści", ale i opowieść o rasizmie, dyskryminacji i przełamywaniu społecznych barier. Dokument "Jak woda" Bao Nguyena oparty na archiwalnych wywiadach z aktorem, jego zapiskach oraz rozmowach z rodziną i przyjaciółmi, to hołd złożony Małemu Smokowi z okazji 80. rocznicy jego urodzin. Tytuł to nawiązanie do filozofii Lee, który powtarzał: Opróżnij umysł, bądź bezforemny, bezkształtny – jak woda. Woda może płynąć swobodnie lub niszczyć.

O fenomenie Bruce'a Lee rozmawialiśmy w audycji z Urszulą Śniegowską - dyrektor programową zakończonego niedawno Amerykańskiego Festiwalu Filmowego (w programie m.in. dokument "Jak woda") oraz Marcinem Krasnowolskim - filmoznawcą związanym z trwającym Festiwalem Filmowym Pięć Smaków.

***

Tytuł audycji: Magazyn filmowy

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 29.11.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Na dużym ekranie po raz ostatni

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 10:00
Znakomici twórcy filmowi, aktorzy, reżyserzy, kompozytorzy zostaną w naszej pamięci dzięki swojej pracy i pasji. Pozostały po nich ciekawe filmy, doskonała muzyka, niezapomniane role. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Król". Gangsterska Warszawa lat 30. na małym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 18:00
"Król" to osadzona w Warszawie w 1937 roku gangsterska opowieść o przemocy, żądzy władzy i dążeniu do jej utrzymania za wszelką cenę.
rozwiń zwiń