W kinach "Truflarze". Grzybowa gorączka złota

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 11:00
Na ekranach kin w tym świątecznym czasie pojawiają się nie tylko filmy nawiązujące do Bożego Narodzenia. My przyjrzeliśmy się "Truflarzom". Bohaterów dokumentu o poszukiwaczach "białego złota" poznajemy w piemonckich górach.
Kadr ze zwiastuna filmu Truflarze
Kadr ze zwiastuna filmu "Truflarze"Foto: Mat. prasowe/YouTube M2 Films

Największą siłą przejmującego filmu Michaela Dwecka i Gregory'ego Kershawa są bohaterowie – starsi panowie, którzy latami zbierali najcenniejszą, białą odmianę trufli i u schyłku życia nie wyobrażają sobie, że mogą robić coś innego. "Truflarze" zostają w pamięci także ze względu na psy, które towarzyszą im w poszukiwaniach rosnących głęboko w ziemi niezwykle cennych grzybów.

Fantastycznie sfilmowane sceny ludzko-psiej zażyłości są zestawione z wątkiem coraz bardziej inwazyjnego naporu sprzedawców, którzy wyrafinowaną sztukę zbierania trufli chcą sprowadzić do kapitalistycznego zysku.

Warto podkreślić, że producentem wykonawczym filmu został sam Luca Guadagnino. "Truflarze" mają w sobie wzruszającą lekkość jego "Tamtych dni, tamtych nocy".

Zobacz zwiastun:

W "Magazynie filmowym" pozostaliśmy we Włoszech za pośrednictwem drugiego tytułu, filmu "To była ręka Boga". Paolo Sorrentino powraca do Neapolu i do swojego dzieciństwa. Budując na ekranie swoje alter ego, opowiada, co ukształtowało go jako człowieka i artystę.

Najnowszy film mistrza jest jak zapowiedź tego, co już widzieliśmy: neonowe światła, kobiece ciała, inspiracja Federico Fellinim, Maradoną, i krytyka oraz sentymentalne nawiązanie do wszystkiego, co włoskie.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania "Magazynu filmowego" pełnego gwiazd. Usłyszeliśmy Gregory'ego Kernshawa, Michaela Dwecka - twórców 'Truflarzy" - oraz Tony'ego Servillo, który zagrał w filmie "To była ręka Boga".


Posłuchaj
21:43 2021_12_26 09_34_33_PR2_Magazyn_Filmowy.mp3 Na co wybrać się do kina? (Magazyn filmowy/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Magazyn filmowy"

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 26.12.2021

Godzina emisji: 9.30