"Titane". Film o nieokreślonym gatunku

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 10:00
W audycji porozmawialiśmy o nowym filmie Julii Ducournau, reżyserki nagrodzonej w zeszłym roku Złotą Palmą na festiwalu w Cannes.
Kadr z filmu Titane w reżyserii Julii Ducournau
Kadr z filmu "Titane" w reżyserii Julii DucournauFoto: mat.pras.

Na ekranach kin "Titane", druga fabuła Julii Ducournau, autorki "Mięsa". Miano kontrowersyjnej przylgnęło do tej reżyserki już po debiucie. Tym razem podtrzymuje je, przekonując jednocześnie do swoich niecodziennych filmowych pomysłów jurorów festiwalu w Cannes. Zeszłoroczna Złota Palma podtrzymała tylko przekonanie o wyjątkowym spojrzeniu na sztukę filmową.

Film otwiera obraz podwozia samochodu, a główna bohaterka, jeszcze dziewczynka, Alexia udaje wyścigowy bolid i, naśladując odgłosy silnika, próbuje zagłuszyć dudniące radio. Dla kobiety samochód staje się swego rodzaju fascynacją, tak jak pragnienie śmierci i skłonności psychopatyczne, które uwalnia podczas zimnokrwistych morderstw.

"Titane" to wybuchowa mieszanka horroru, dramatu rodzinnego, thrillera, a także komedii. Fabuła tego obrazu opowiada o seryjnej morderczyni, która za bardzo kocha motoryzację. Dziewczyna ulega wypadkowi, w głowę musi mieć wstawione tytanowe płytki. 

Trudno określić gatunek tego filmu. O pracy Ducournau opowie krytyk filmowy, Michał Walkiewicz, a o swoich rolach w filmie będą mówić Agathe Rousselle i Vincent Lindon. 

Julia Ducournau to urodzona w 1983 roku francuska reżyserka i scenarzystka. Ukończyła paryską szkołę filmową La Fémis. W 2011 roku jej krótki metraż "Junior" zdobył nagrodę Petit Rail d'Or w Cannes. "Mięso" było jej pełnometrażowym debiutem, sensacją festiwalu w Cannes.


Posłuchaj
20:54 2022_01_16 09_35_54_PR2_Magazyn_Filmowy.mp3 "Titane". Film o nieokreślonym gatunku (Magazyn filmowy/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Magazyn filmowy

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 16.01.2022

Godzina emisji: 9.30


Zobacz więcej na temat: kino Beata Kwiatkowska Dwójka
Czytaj także

Film "Albatros". Jérémie Renier: bycie jego częścią jest wzbogacające

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 14:01
- Najważniejsza wiadomość, jaka płynie z filmu "Albatros", może dotyczyć zmienności naszego życia. Jedyną stałą jest przecież zmienna, a życie – jak scenariusz – może być w każdej chwili napisane ponownie - mówił w Dwójce Jérémie Renier, aktor, odtwórca głównej roli w najnowszym filmie Xaviera Beauvois.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lamb" i "Nie patrz w górę". Premiery w kinie i w streamingu

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 10:50
W pierwszym w nowym roku "Magazynie filmowym" opowiemy o europejskiej koprodukcji "Lamb", którą od piątku (31.12) można oglądać w polskich kinach oraz o nowym amerykańskim filmie jednej z platform streamingowych - "Nie patrz w górę". W obu tytułach pojawiają się polskie akcenty...
rozwiń zwiń