"Lamb" i "Nie patrz w górę". Premiery w kinie i w streamingu

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 10:50
W pierwszym w nowym roku "Magazynie filmowym" opowiemy o europejskiej koprodukcji "Lamb", którą od piątku (31.12) można oglądać w polskich kinach oraz o nowym amerykańskim filmie jednej z platform streamingowych - "Nie patrz w górę". W obu tytułach pojawiają się polskie akcenty...
Lamb i Nie patrz w górę - te dwa filmowy omówimy w pierwszej w tym roku audycji
"Lamb" i "Nie patrz w górę" - te dwa filmowy omówimy w pierwszej w tym roku audycjiFoto: Fer Gregory/Shutterstock

Początek roku to okazja do przeanalizowania pełnometrażowego debiutu Valdimara Johannssona. Islandzko-szwedzko-polska koprodukcja pod tytulem "Lamb" została nagrodzona Europejską Nagrodą Filmową za efekty specjalne. Film został również doceniony podczas ostatniego festiwalu w Cannes, gdzie jury pod przewodnictwem reżyserki Andrei Arnold nagrodziło go za oryginalność.

Nieoczywista historia o rodzicach borykających się ze stratą dziecka, pod których opiekę dostaje się owca to produkcja studia A24. O dawkowaniu napięcia, przestrzeni, która dopełnia historię i polskich współpracownikach rozmawialiśmy w audycji z reżyserem Valdimarem Johannssonem, producentką Hronn Kristinsdottir i montażystką Agnieszką Glińską.

Mówiliśmy także o dzielącym krytyków filmie Adama McKaya "Nie patrz w górę". W gwiazdorskiej obsadzie znaleźli się m.in. Meryl Streep, Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Cate Blanchett i Timothée Chalamet. Wizja końca świata i zakończonej fiaskiem próby ratunku Ziemi przed kometą okazała się aktualna.

Co wspólnego amerykański film, będący zjadliwą satyrą na kondycję współczesnego świata, ma z polską miejscowością Koniec świata?


Posłuchaj
20:53 2022_01_02 09_33_45_PR2_Magazyn_Filmowy.mp3 "Lamb" i "Nie patrz w górę" (Magazyn filmowy/Dwójka)

Zwiastun filmu "Lamb":

***

Tytuł audycji: "Magazyn filmowy"

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 2.02.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Łukasz Adamski: filmy o superbohaterach przyciągają widzów do kin

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 11:00
- Jestem zupełnie zachwycony "Spider-Manem" i rozczarowany "Matriksem", który jest sentymentalnym powrotem do czegoś, co wydawało się zamknięte. Oba są trochę takimi samograjami, chodzi o to mrugnięcie okiem, balansowanie na granicy autoparodii. Te filmy przypominają, że warto je oglądać na dużym ekranie - mówił w Dwójce Łukasz Adamski, krytyk filmowy, historyk i publicysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Film "Albatros". Jérémie Renier: bycie jego częścią jest wzbogacające

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 14:01
- Najważniejsza wiadomość, jaka płynie z filmu "Albatros", może dotyczyć zmienności naszego życia. Jedyną stałą jest przecież zmienna, a życie – jak scenariusz – może być w każdej chwili napisane ponownie - mówił w Dwójce Jérémie Renier, aktor, odtwórca głównej roli w najnowszym filmie Xaviera Beauvois.
rozwiń zwiń