Puzon i jego uroczysty ton

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 13:51
Pierwsze spotkanie ze słuchaczami Dwójki w 2022 roku Łukasz Borowicz poświęcił wyjątkowemu instrumentowi, jakim jego zdaniem jest puzon.
Puzon to niesamowity instrument o wyjątkowym brzmieniu
Puzon to niesamowity instrument o wyjątkowym brzmieniuFoto: Shutterstock/furtseff

Autor audycji uważa puzon za instrument niesamowity. - Jego ton jest uroczysty, wzniosły, podniosły. Grupa tych instrumentów brzmi jak najwspanialszy anielski chór. Puzonami zajęliśmy się w kolejnym "Karnawale instrumentów", słuchaliśmy muzyki, przyglądaliśmy się partyturom i traktatom na temat pisania na puzony - zapowiadał.

Puzon, należący do grupy instrumentów dętych blaszanych, najbardziej spokrewniony jest z rodziną trąbek, z której wyodrębnił się około XIII wieku, kiedy proste dotychczas trąbki zaczęto budować w kształcie litery S. Trąbki, wydłużając się coraz bardziej, przybrały nową postać: środkowy odcinek rury stał się prosty, a części zakrzywione przybrały w stosunku do niego położenie równoległe. Na tym etapie puzon wykształcił się jako największa rozmiarami trąbka.

Postać, z której wywodzą się bezpośrednio instrumenty współczesne, otrzymał najprawdopodobniej w XV wieku, choć te dawniejsze (renesansowe i barokowe) miały inną menzurę, a więc i brzmienie.

Pierwszy zachowany egzemplarz tego instrumentu jest przechowywany w Germanisches Nationalmuseum. Pochodzi z roku 1551 i został wykonany przez Erasmusa Schnitzera. Od 1820 pojawiła się wersja zaworowa.


Posłuchaj
59:44 2022_01_07 22_00_53_PR2_Karnawał_instrumentów.mp3 Puzon - instrument niesamowity (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

***

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Czym jest i na czym polega instrumentacja?

W audycji przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

Do świata Glucka, Berlioza, Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji udajemy się w każdy piątek.

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 7.01.2021

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Altówki w orkiestrze - ciąg dalszy opowieści

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 22:00
W kolejnej odsłonie audycji "Karnawał instrumentów" powróciliśmy do historii altówek w orkiestrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kontrabasy sto lat temu...

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 23:00
W "Karnawale instrumentów" dalsza część opowieści o kontrabasach. Tym razem przenieśliśmy się do początku XX wieku.
rozwiń zwiń