"Fonograf". O fenomenie zapisu ludzkiego głosu

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 16:30
W audycji zaprezentowaliśmy mini słuchowisko "Fonograf" według opowiadania Jana Parandowskiego pod tym samym tytułem.
Fonograf
FonografFoto: Victor1153/Shutterstock

Jest 1900 rok. Stefan uwielbia nowinki i wynalazki techniczne. Wydaje na nie mnóstwo pieniędzy, czasami pożycza je też od swojej siostry Julii. Dunek, syn Julii, uwielbia wynalazki, które przynosi wujek. Pewnego razu Stefan przynosi do domu fonograf. Za jego pomocą zapisują się głosy wszystkich domowników.

Mija kilka lat - babcia umiera, Dunek dorasta. Julka przypomina sobie o wałku z zapisanym nagraniem. Razem z Dunkiem odsłuchują stare nagranie.

Jan Parandowski "Fonograf" (prod. 1993)

reżyseria Andrzej Piszczatowski, realizacja Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Krystyna Młodziejewska, opracowanie tekstu Elżbieta Marcinkowska

Obsada: Witold Wysota (Dunek), Kazimierz Wysota (Stefan), Barbara Rachwalska (Babcia Dunka), Joanna Ładyńska (Julka), Jerzy Tkaczyk (Technik, Głos)

***

Tytuł audycji: "Literacka sjesta" 

Data emisji: 23.10.2020

Godzina emisji: 15.00


Zobacz więcej na temat: 95 lat Polskiego Radia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozmach i odwaga. Małgorzata Małaszko-Stasiewicz o historii Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 16:00
- Za każdym razem, kiedy myślę o początkach instytucji, w której mam honor pracować, myślę o niezwykły rozmachu, wizjonerstwie i determinacji tych, którzy zdecydowali się, na przekór wszystkiemu, podjąć się tego wyzwania -  mówiła, w dniu 95. rocznicy powstania Polskiego Radia, dyrektor radiowej Dwójki.
rozwiń zwiń