Katarzyna Naliwajek: Grzegorz Fitelberg to postać niemal renesansowa

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 18:45
- Był wielkim kompozytorem. Niestety jego utwory są w dużej mierze zapomniane i dopiero na nowo odkrywane. Jego działalność dyrygencka, tak niesłychanie aktywna, przysłoniła jego wcześniejszą, kompozytorską twórczość - mówiła w premierowej odsłonie audycji "Dwie do setki" przedstawicielka Instytutu Muzykologii UW.
Grzegorz Fitelberg
Grzegorz FitelbergFoto: PAP

Posłuchaj
80:39 2020_09_19 15_00_14_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Grzegorz Fitelberg – kompozytor, dyrygent, twórca muzycznej potęgi radiowej orkiestry symfonicznej w Katowicach (Dwie do setki/Dwójka)

 

dyrygent1200.jpg
"Fitelberg to świetny kompozytor, który został genialnym dyrygentem"

Przez ostatnie tygodnie w wakacyjne popołudnia zabieraliśmy Państwa w podróże po najpiękniejszych i najciekawszych zakątkach Polski. Po intensywnym lecie kontynuujemy wędrówki - tym razem w audycji "Dwie do setki" będziemy podróżować w czasie. A dokładniej w przeszłość.

Przewodnikami w tych wyprawach będą wybitne indywidualności współtworzące i piszące na przestrzeni ostatnich niemal stu lat historię Polskiego Radia. Bohaterem pierwszego odcinka był Grzegorz Fitelberg – kompozytor, dyrygent i skrzypek oraz kapelmistrz i twórca muzycznej potęgi radiowej orkiestry symfonicznej w Katowicach (obecnie NOSPR, kiedyś WOSPR). Przyjaźń z Karolem Szymanowskim, dramatyczne lata wojennej tułaczki, propagowanie polskiej muzyki – między innymi o tych aspektach życiorysu dyrygenta, skrzypka i kompozytora opowiadali goście audycji: Joanna Wnuk-Nazarowa, dr Katarzyna Naliwajek, Beata Gacek-Żarska i Wojciech Barcikowski. Nie zabrakło również materiałów z archiwum Polskiego Radia (wspomnienia Jana Krenza, Romana Jasińskiego i Tadeusza Strugały).

– Grzegorz Fitelberg to jeden z gigantów życia muzycznego w Polsce XX wieku, postać bardzo zasłużona dla historii Polskiego Radia – mówi Paweł Siwek. – Inny, niż planowany przez nas, kontekst dopisał los, a dokładniej: odejście w ostatnich dniach Jana Krenza, wybitnego ucznia Grzegorza Fitelberga i kontynuatora jego działań w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Opowiemy o tej wyjątkowej sukcesji, przywołamy nagrania archiwalne, opowiemy o sile radiowych zespołów muzycznych i wielkiej przemianie muzycznych instytucji na przestrzeni ostatnich lat, czego najlepszym przykładem jest NOSPR - zapraszał na audycję dziennikarz.

A skąd tytuł audycji? – Jubileusz 95-lecia Polskiego Radia daje nam szansę, by świętować, a zarazem, by dobrze przygotować się do stulecia istnienia instytucji. Stąd setka. A dwie dlatego, że po pierwsze: jesteśmy w Dwójce, a po drugie, radiowe archiwa mają siłę natychmiastowego przenoszenia w czasie. Z większą szybkością niż najlepsze pojazdy wyścigowe – wyjaśniali obaj prowadzący.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Paweł Siwek i Jakub Kukla

Data emisji: 19.09.2020

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Grzegorz Fitelberg. Twórca radiowej orkiestry

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 18:00
Wybitny dyrygent, założyciel Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, to postać kluczowa dla muzyki poważnej w Polskim Radiu - w drugiej połowie lat 30. i później, od powrotu artysty z emigracji w 1947 r.
rozwiń zwiń