Książek Piano Duo i przekrój muzyki fortepianowej [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 19:30
Książek Piano Duo tworzą Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek. Duet fortepianowy gościł w "Miejscówce z Dwójką". Zapraszamy do obejrzenia wideo. 

Książek piano duo_fot.Piotr_Markowski.jpg
"Miejscówka z Dwójką". Książek Piano Duo: co do repertuaru, jesteśmy dosyć zgodni

Zobacz wideo:

Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek wspólne występy rozpoczęli w 2012 roku jeszcze podczas studiów. Pierwszym kompozytorem, na którym bardziej skupiło się Książek Piano Duo, jest tworzący na przełomie XIX i XX wieku Rosjanin Anton Arienski. Jego utwory wypełniły wydaną przed rokiem płytę "Music For Two Pianos". 

- W czasie "Miejscówki z Dwójką" będziemy mieli przyjemność wykonać dzieła na dwa fortepiany i cztery ręce. Zagramy utwory kompozytorów takich jak: Józef Elsner, Piotr Czajkowski, Witold Lutosławski, Władysława Markiewiczówna - tak zapraszali na swój koncert.

***

Muzycy rozpoczęli współpracę pod okiem dr. hab. Sławomira Cierpika w Akademii Muzycznej w Krakowie, później pracowali także pod kierunkiem prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej i prof. Arie Vardiego. Koncertowali w wielu miejscach w Polsce i za granicą (Szwajcaria, Francja, Wielka Brytania, RPA).

W 2019 r. zdobyli II nagrodę i nagrodę specjalną na XXI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku oraz tytuł finalisty i nagrodę specjalną na III Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. S. Szorenyi w Bukareszcie.

W 2020 r. artyści otrzymali stypendium "Młoda Polska". Są zwycięzcami II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w kategorii zespoły kameralne. Książek Piano Duo reprezentowane jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

(materiały prasowe)

***

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę (27.11) o godz. 19.00 – transmisja pojawiła się na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.

Zobacz więcej na temat: fortepian

Czytaj także

Maciej Grzybowski: długo pracowałem na decyzję o rezygnacji z fortepianu

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 13:34
- W ubiegłym roku sprzedałem fortepian. Przestało mnie interesować granie na nim. Stoi za tym pewne "zużycie materiału", jakim sam jestem. Może to kwestia wieku? Mam 53 lata, więc to może śmiesznie brzmi, ale od dawna czułem pewne przeciążenie. Po prostu postawiłem parafkę pod tekstem, który już dawno napisałem - mówił w Dwójce szef artystyczny festiwalu TRZY-CZTE-RY.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Książek: cieszę się, że mogę grać z moją żoną

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 18:01
- Mieliśmy bardzo podobną edukację, tych samych pedagogów. Nawet jeśli pracowaliśmy nad swoimi kameralnymi rzeczami, to również z tymi samymi ludźmi. Mam wrażenie, że mamy bardzo podobny sposób słyszenia, więc na poziomie muzycznym nasza współpraca jest bardzo prosta - mówił w Dwójce młody pianista.
rozwiń zwiń