Pogorelich, Bunin, Freire. Wielcy pianiści i Bach

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 07:00
Ewa Pobłocka raz jeszcze zaprosiła na spotkanie z Bachem w interpretacjach chopinistów i niechopinistów. W audycji tym razem usłyszymy Ivo Pogorelicha, Stanisława Bunina i Nelsona Freire'a. 
Partytury dzieł Bacha znajdujące się muzeum kompozytora w niemieckim Eisenach
Partytury dzieł Bacha znajdujące się muzeum kompozytora w niemieckim EisenachFoto: Shamsiya Saydalieva/Shutterstock

Autorka podzieliła się także swoimi refleksjami płynącymi z książki Johna Eliota Gardinera - "Muzyka w zamku niebios. Portret Jana Sebastiana Bacha". 

Posłuchaj
58:21 2021_12_02 22_00_16_Przypadki_Bacha.mp3 Pogorelich, Bunin, Freire. Wielcy pianiści i Bach (Przypadki Bacha/Dwójka)

 

Jak czytamy w nocie wydawniczej, Bach muzyk jest zdumiewającym geniuszem; Bach człowiek jest rozczarowująco zwyczajny, pełen trywialnych wad, a w wielu aspektach wciąż dla nas niewidoczny.

W istocie o jego prywatnym życiu wiemy mniej niż w przypadku jakiegokolwiek innego znaczącego kompozytora z minionych 400 lat. Nie pozostawił po sobie żadnej intymnej korespondencji z rodziną i niewiele faktów poza kilkoma anegdotami ocalało do naszych czasów, by pomóc nam w namalowaniu bardziej ludzkiego, wielowymiarowego portretu kompozytora: w dostrzeżeniu w nim choć przez chwilę syna, kochanka, męża, ojca. Być może istniał w nim samym jakiś organiczny opór przed odsłonięciem kurtyny i ujawnienia się; w przeciwieństwie do większości swoich współczesnych nie korzystał z okazji, gdy takowa się nadarzyła, by pozostawić po sobie spisane świadectwo swojego życia i drogi twórczej. Niezwykle skąpa i okrojona historia, którą odziedziczyliśmy, utkana przez samego Bacha i przekazana przezeń dzieciom, kazała wielu badaczom dojść do wniosku, że prawdopodobnie był strasznym nudziarzem - pisze Polskie Wydawnictwo Muzyczne, którego nakładem ukazała się w Polsce książka autorstwa Sir Johna Eliota Gardinera, słynnego angielskiego dyrygenta.

***

Tytuł audycji: Przypadki Bacha

Prowadziła: Ewa Pobłocka

Data emisji: 2.12.2021

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Bach i jego polskie przypadki

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 00:00
Ewa Pobłocka odmienia Bacha przez przypadki – 11 listopada były to polskie przypadki Jana Sebastiana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Maurizio Pollini oswoił Bacha?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 07:00
Maurizio Pollini to pianista, którego po zwycięstwie w Konkursie Chopinowskim​ w 1960 roku otoczył nimb wybitnego chopinisty. Świetny w repertuarze beethovenowskim, a z drugiej strony - we współczesnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bach i giganci fortepianu

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 23:00
Chopiniści grają Bacha – to wątek, który powraca w cyklu Ewy Pobłockiej. Tym razem bohaterami audycji byli Nelson Freire, Martha Argerich i Friedrich Gulda.
rozwiń zwiń