REKLAMA

Bach. Niewyczerpane źródło interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 22:00
W kolejnej odsłonie audycji "Przypadki Bacha" Ewa Połocka wzięła na warsztat drugi tom "Das wohltemperierte Klavier" Bacha. W nagraniach Samuela Feinberga, Andrasa Schiffa, Edwina Fischera, Glenna Goulda, Bach objawia swoje nieskończone przestrzenie interpretacyjnych odczytań.
Das Wohltemperierte Klavier przez Ludwiga van Beethovena określana była Biblią Pianistów
"Das Wohltemperierte Klavier" przez Ludwiga van Beethovena określana była Biblią PianistówFoto: Shutterstock/furtseff

"Równomiernie temperowany klawesyn albo preludia i fugi przez wszystkie dwadzieścia cztery tonacje na korzyść i użytek porządnej nauki młodzieży, jak również tych, co zręczność już osiągnęli. Dla szczególnej rozrywki ułożone i sporządzone przez Johanna Sebastiana Bacha, kapelmistrza dworu książęcego w Köthen i dyrektora muzyk kameralnych Anno Domini 1722" - te słowa możemy przeczytać we wstępie zbioru Das Wohltemperierte Klavier Bacha.


W "Przypadkach Bacha" zajęliśmy się drugim tomem tego dzieła, w szczególności interpretacjami współczesnych pianistów. "Solą" tego godzinnego spotkania były komentarze samej autorki, która przygotowuje nagranie całego cyklu.

***

Pod hasłem "Przypadki Bacha" słuchamy interpretacji pianistów związanych m.in. z Konkursem Chopinowskim, wychodząc często poza krąg jego ścisłych laureatów, jak bohater audycji, wyróżniony 8. nagrodą na V konkursie z 1955 roku, Andrzej Czajkowski.

Kontrapunktem są wybitne, w opinii autorki, kreacje pianistów XX i XXI wieku, przełomowe na drodze do zrozumienia geniuszu kompozytora. Zdaniem największych twórców, nie wyłączając Chopina i wielu współczesnych, koncertujących muzyków, Bach to podstawa muzycznej edukacji. Jego muzyka niesie w sobie inspirację i ukojenie, energię i wyciszenie, nadzieję i radość. Również radość słuchania.


Posłuchaj
60:00 2022_02_17 21_59_16_PR2_Przypadki_Bacha.mp3 Drugi tom "Das wohltemperierte Klavier" (Przypadki Bacha/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Przypadki Bacha

Prowadziła: Ewa Pobłocka

Data emisji: 17.02.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Bach z krwi i kości według Gardinera

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 11:00
W cyklu "To się czyta" zaprosiliśmy do wysłuchania fragmentów książki "Muzyka w zamku niebios. Portret Jana Sebastiana Bacha", której autorem jest brytyjski dyrygent sir John Eliot Gardiner. Wydawnictwo ukazało się w przekładzie Katarzyny Matwiejczuk. Czytał Jerzy Schejbal.
rozwiń zwiń