REKLAMA

Bach z krwi i kości według Gardinera

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 11:00
W cyklu "To się czyta" zaprosiliśmy do wysłuchania fragmentów książki "Muzyka w zamku niebios. Portret Jana Sebastiana Bacha", której autorem jest brytyjski dyrygent sir John Eliot Gardiner. Wydawnictwo ukazało się w przekładzie Katarzyny Matwiejczuk. Czytał Jerzy Schejbal.
W zamku niebios. Portret Jana Sebastiana Bacha - w Dwójce fragmenty książki Johna Eliota Gardinera czyta Jerzy Schejbal
"W zamku niebios. Portret Jana Sebastiana Bacha" - w Dwójce fragmenty książki Johna Eliota Gardinera czyta Jerzy SchejbalFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Jest to bardzo prywatna rozmowa Gardinera z Bachem. Fascynująca opowieść jego najwybitniejszego obecnie żyjącego interpretatora - o książce "Muzyka w zamku niebios. Portret Jana Sebastiana Bacha", którą napisał brytyjski dyrygent sir John Eliot Gardiner, mówiła w Programie 2 Polskiego Radia tłumaczka Katarzyna Matwiejczuk.

John Eliot Gardiner w niezmiernie wciągający sposób ukazuje Bacha jako kompozytora i człowieka. Cztery najważniejsze rozdziały książki: o kantatach, Pasji wg św. Jana, Pasji wg św. Mateusza oraz Mszy h-moll, stanowią prawdziwą kopalnię osobistych spostrzeżeń i detali faktograficznych z życia kompozytora.

***

Bach muzyk jest zdumiewającym geniuszem. Bach człowiek jest rozczarowująco zwyczajny, pełen trywialnych wad, a w wielu aspektach wciąż dla nas niewidoczny. W istocie o jego prywatnym życiu wiemy mniej niż w przypadku jakiegokolwiek innego znaczącego kompozytora z minionych 400 lat.

Posłuchaj audycji Przypadki Bacha >>>>

Nie pozostawił po sobie żadnej intymnej korespondencji z rodziną i niewiele faktów poza kilkoma anegdotami ocalało do naszych czasów, by pomóc nam w namalowaniu bardziej ludzkiego, wielowymiarowego portretu kompozytora: w dostrzeżeniu w nim choć przez chwilę syna, kochanka, męża, ojca.

Być może istniał w nim samym jakiś organiczny opór przed odsłonięciem kurtyny i ujawnienia się; w przeciwieństwie do większości swoich współczesnych nie korzystał z okazji, gdy takowa się nadarzyła, by pozostawić po sobie spisane świadectwo swojego życia i drogi twórczej. Niezwykle skąpa i okrojona historia, którą odziedziczyliśmy, utkana przez samego Bacha i przekazana przezeń dzieciom, kazała wielu badaczom dojść do wniosku, że prawdopodobnie był strasznym nudziarzem.

[opis pochodzi od wydawcy]

Posłuchaj
09:19 To się czyta Dwójka 7 luty 2022 10_59_56.mp3 John Eliot Gardiner "Muzyka w zamku niebios. Portret Jana Sebastiana Bacha". Czyta Jerzy Schejbal - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)

08:56 2022_02_08 11_02_21_PR2_To_sie_czyta.mp3 John Eliot Gardiner "Muzyka w zamku niebios. Portret Jana Sebastiana Bacha". Czyta Jerzy Schejbal - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)

08:54 2022_02_09 11_03_52_PR2_To_sie_czyta.mp3 John Eliot Gardiner "Muzyka w zamku niebios. Portret Jana Sebastiana Bacha". Czyta Jerzy Schejbal - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)

09:09 To sie czyta Dwójka 10 luty 2022 11_00_51.mp3 John Eliot Gardiner "Muzyka w zamku niebios. Portret Jana Sebastiana Bacha". Czyta Jerzy Schejbal - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

09:07 Dwójka to się czyta 11.02.2022.mp3 John Eliot Gardiner "Muzyka w zamku niebios. Portret Jana Sebastiana Bacha". Czyta Jerzy Schejbal - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Data emisji: 7-11.02.2022

Godzina emisji: 11.00

Czytaj także

Jerzy Schejbal: książka o Komedzie to nostalgiczna historia jazzu

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 13:18
- "Komeda. Osobiste życie jazzu" opisuje świat miniony. To świetna opowieść o tym, w jakich bólach rodził się polski jazz, bólach o których często nie mamy pojęcia – mówił w Dwójce ceniony aktor i reżyser.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Roszkowski: powszechność Kościoła to nie jest jakaś misja cywilizacyjna lepszej i mądrzejszej Europy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 13:06
- Nie chodzi tylko o to że duchowni bronili m.in.: Indian przed kolonizatorami, ale o to że Dobra Nowina docierała do tych ludzi rzeczywiście jako Dobra Nowina a nie jako ideologia zachodnia. Szukałem nośnych przykładów które są tego ilustracją - mówi o swojej najnowszej książce "Historia Chrześcijaństwa" prof. Wojciech Roszkowski. 
rozwiń zwiń