REKLAMA

Giovanni Pacini "Saffo". Operowa opowieść o Safonie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 09:00
Giovanni Pacini to twórca blisko 90 oper. Podczas audycji słuchaliśmy najsłynniejszej z nich, zatytułowanej "Saffo", w nagraniu z 1967 roku. W roli tytułowej - wielka turecka śpiewaczka Leyla Gencer.
Kadr z filmu Leyla Gencer: La Diva Turca (2019)
Kadr z filmu "Leyla Gencer: La Diva Turca (2019)Foto: Image Capital Picture/Film Stills/Forum

Trzyczęściowa opera "Saffo" miała swoją premierę 19 listopada 1840 roku w Teatro San Carlo w Neapolu. Opowieść o starożytnej poetce Safonie i jej nieszczęśliwej miłości do pięknego Faona z librettem Salvadore Cammarano odniosła duży sukces i jest wystawiana do dziś. Libretto jest prawdopodobnie oparte na sztuce Pietro Beltrame (premiera w Teatro dei Fiorentini, 1838 r.). Co ciekawe, postać Safony jest tematem wielu oper powstających od XVIII do XX wieku, a historia jej życia została uwieczniona w literaturze już w starożytności w dziełach Menandera i Owidiusza.

Leyla Gencer (1928-2008) była słynną sopranistką nazywaną królową oraz divą turecką. Jej matka Alexandra Angela Minakovska pochodziła z Polonezköy – polskiej wsi położonej w Turcji. Gencer ukończyła konserwatorium w Stambule, po czym uczyła się prywatnie w Ankarze u włoskiej sopranistki Gianniny Arangi-Lombardi. To właśnie z Włochami związała swoje życie zawodowe, gdyż już po trzech latach pracy na tureckich scenach na zawsze wyjechała z kraju.

Giovanni Pacini (1796-1867) to włoski kompozytor i pedagog, jeden z najpopularniejszych twórców opery włoskiej I poł. XIX wieku.

Studia muzyczne rozpoczął już w domu, u swojego ojca, który był znanym tenorem. W wieku 12 lat wyjechał do Bolonii, gdzie uczył się śpiewu u Luigiego Marchesiego i kompozycji u Stanislao Matteiego. W latach 1809–1812 studiował w Wenecji sztukę kontrapunktu pod kierunkiem Bonaventury Furlanetta. Jest to technika kompozytorska polegająca na prowadzeniu kilku linii melodycznych jednocześnie.

W 1821 Giovanni Pacini został kapelmistrzem na dworze księżniczki Marii Luizy Burbon-Parmeńskiej w Lukce. W latach 1822–1823 otrzymał niezwykłą szansę - zastąpił Gioacchina Rossiniego na stanowisku dyrektora teatrów muzycznych w Neapolu, kontrakt ten wymagał skomponowania dwóch oper rocznie.

Posłuchaj
56:35 2022_03_22 22_02_51_Tematy_operowe.mp3 Giovanni Pacini "Saffo". Operowa opowieść o Safonie (Tematy operowe/Dwójka)

 

Po jakimś czasie Pacini wrócił jeszcze na dwór arcyksiążęcy w Lukce, ale ostatecznie zrezygnował z posady kapelmistrza i skupił się na twórczości operowej. Swoje dzieła wystawiał w największych włoskich teatrach operowych m.in. w Neapolu, Florencji, Rzymie, Pizie, Padwie, Palermo, Mediolanie.

Prowadził też działalność pedagogiczną w Viareggio, Florencji, Pescii i Parmie gdzie w 1842 został mianowany dyrektorem nowej szkoły muzycznej, jednoczącej wszystkie tego typu placówki w księstwie.

***

Tytuł audycji: Tematy operowe

Prowadził: Aleksander Laskowski

Data emisji: 22.03.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

"Wyprawy pana Brouczka" - operowy hit XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 08:00
Podczas audycji wysłuchaliśmy opery "Wyprawy pana Brouczka", której autorem jest czeski kompozytor Leosz Janaczek. To muzyczna podróż w przestrzeni i czasie - od praskiej karczmy Vikárka, przez Księżyc aż do Husytów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Holender tułacz". Opera romantyczna Wagnera

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 23:00
Tytułowy marynarz, Hendrik van der Decken, przysiągł, że choćby miał żeglować do sądnego dnia, dopłynie do celu. I do dziś żegluje... W sobotni wieczór na antenie Dwójki przypomnieliśmy operę Richarda Wagnera "Holender tułacz".
rozwiń zwiń