REKLAMA

Jean-Philippe Rameau w każdej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 16:57
Na klawesynie, fortepianie i akordeonie. W składach kameralnych i orkiestrowych. Z Wersalu i z Caracas. Historyczny i nowoczesny. Po prostu Rameau jest tylko jeden! Bohaterem drugiej audycji z cyklu "Wakacje z płytami" był francuski kompozytor barokowy.
Pomnik Jeana-Philippea Rameau w Operze Paryskiej
Pomnik Jeana-Philippe'a Rameau w Operze ParyskiejFoto: Shiler/Shuttersock

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) - francuski kompozytor, organista, klawesynista i teoretyk muzyki. Tworzył głównie w Paryżu, gdzie w 1722 roku osiadł na stałe. Jego twórczość obejmuje trzy zbiory miniatur klawesynowych (Pièces de clavecin, 1706-28), utwory kameralne (pięć koncertów na klawesyn ze skrzypcami lub fletem i altówką, 1741), opery i inne dzieła sceniczne (tragedie liryczne, operobalety, komediobalety).

Jean-Philippe Rameau był kontynuatorem stylu F. Couperina i J.B. Lully'ego; w sporze między zwolennikami włoskiej opera buffa (buffoniści) i francuskiej tragédie lyrique (antybuffoniści) opowiedział się za tradycją francuską. Fundamentalne znaczenie mają jego prace teoretyczne, w których stworzył podstawy harmoniki funkcyjnej i systemu dur-moll (Traité de l’harmonie..., 1722).

Renesans twórczości Rameau nastąpił w drugiej połowie XX wieku. Początkowo do repertuaru filharmonicznego powróciły utwory klawesynowe. Wraz ze wzrostem zainteresowania muzyką dawną i grą na oryginalnych instrumentach zaczęto wystawiać także opery francuskiego kompozytora.

[korzystano ze strony encyklopedia.pwn.pl]

***


Posłuchaj
89:47 2022_07_09 17_00_56_PR2_Wakacje_z_płytami.mp3 Jean-Philippe Rameau w każdej odsłonie (Wakacje z płytami/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Wakacje z płytami

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 9.07.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Zygmunt Krauze: przede mną tę nagrodę otrzymywały największe nazwiska

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 17:54
- To dla mnie nadzwyczajne wyróżnienie. Zwłaszcza jak się spojrzy na listę kompozytorów i innych twórców scenicznych, to nazwiska są zupełnie fantastyczne: György Ligeti, Olivier Messiaen czy reżyser Robert Wilson - mówił laureat prestiżowej francuskiej Nagrody Krytyków za najlepszą premierę sezonu 2019/20 (Meilleure Création Musicale).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat dzieci według francuskich kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 13:30
Od XIX wieku kompozytorzy zaczęli przyglądać się i muzycznie opisywać świat dzieci. Nie były to bynajmniej utwory przeznaczone do grania przez dzieci. Wiele z nich odznacza się bowiem niebagatelnymi wymaganiami technicznymi. 
rozwiń zwiń